Írán chce pokračovat v jaderném programu i po zabití fyzika, jehož smrt přisuzuje Izraeli

Na íránském ministerstvu obrany uspořádali obřad na památku jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha. Íránské vedení páteční atentát na Fachrízádeha připsalo Izraeli, podle kterého fyzik vedl vojenský jaderný program. Ministr obrany Amír Hátamí zdůraznil, že Írán bude ve Fachrízádehově práci pokračovat ještě usilovněji a rychleji. Íránské sdělovací prostředky zveřejnily detaily o provedení atentátu, podle některých zdrojů se na místě útoku našlo elektronické zařízení.

Video Události
video

Události: V Íránu se konal pohřeb zabitého vědce

Fyzik vedl odbor ministerstva, který se zabývá výzkumem a inovacemi a kromě jiného řeší také „protiatomovou obranu“. Izrael a západní zpravodajci označovali Fachrízádeha za člověka, který odpovídal za íránský program vojenského využití jaderné technologie.

Hátamí prohlásil, že „vražda Íránce ještě více sjednotí a že budou ještě odhodlanější“. Kritizoval státy, které věc neodsoudily. „Jednou vás to dostihne,“ prohlásil.

Pohřbu se zúčastnil velitel revolučních gard Hosejn Salámí i velitel oddílů Kuds, jež odpovídají za operace gard v zahraničí, Esmáíl Káaní. Přítomen byl i šéf civilního jaderného programu Alí Akbar Sálehí a ministr zpravodajských služeb Mahmúd Alaví.

Na místě útoku bylo elektronické zařízení, tvrdí íránské zdroje

Tajemník íránské bezpečnostní rady Alí Šamchání řekl, že Izrael při útoku použil „elektronické zařízení“ ovládané na dálku. V pátek ale Íránci tvrdili, že na místě útoku nejprve explodovaly výbušniny a pak střelci zahájili na vědce palbu.

„Bohužel to byla velmi složitá operace provedená s pomocí elektronického zařízení. Na místě žádný útočník nebyl,“ potvrdil Šamchání. Ze spoluúčasti obvinil íránskou exilovou skupinu Lidoví modžáhedové (MEK), kterou Írán řadí k teroristickým organizacím. Lidoví modžáhedové se na tom „určitě podíleli, ale zločinným prvkem v tom všem je sionistický režim a (izraelská tajná služba) Mossad“, řekl Šamchání.

Íránská televize PressTV v pondělí oznámila, že se na místě našly zbraně s „logem a označením izraelské vojenské produkce“. Arabsky vysílající státní televize Al-Alam tvrdí, že použity byly zbraně ovládané na dálku ze satelitu. Polooficiální agentura Fars už v neděli tvrdila, že žádní útočníci na místě nebyli a Fachrízádeh byl zabit kulometem ovládaným na dálku. 

Izrael se oficiálně k věci nevyjádřil. Zvýšil ale pohotovost na ambasádách a řeší bezpečnost svých turistů v zahraničí. Íránský deník blízký ajatolláhům dokonce v komentáři vyzval k útoku na izraelskou Haifu.

Odveta Íránu

Íránští představitelé hovořili v minulých dnech o odvetě. Parlament projednává návrh zákona, který by umožnil vypovědět spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Ta nyní monitoruje íránské jaderné provozy. 

Jaká bude odpověď Íránu na Fachrízádehovo zabití, zatím není jasné. Většina agentur upozorňuje, že Teherán nebude chtít před nástupem nového prezidenta USA Joea Bidena ohrozit naději na uvolnění napětí, které vyvolala politika nynější americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

Zpravodajský portál Entecháb zveřejnil video, na němž íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf k budoucím vztahům s USA řekl: „Nechceme uzavřít přátelství, chceme pouze snížit zbytečné napětí a nepřátelství“.