Slovenský expremiér Pellegrini se stal šéfem nové strany Hlas-SD

Bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini se podle očekávání stal předsedou nové strany Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD), která je již podle průzkumu nejpopulárnější stranou v zemi. Rozhodl o tom ustavující sněm Hlasu-SD. Nový politický subjekt založil Pellegrini spolu s dalšími poslanci parlamentu po odchodu z bývalé vládní strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica.

Peter Pellegrini
Zdroj: ČTK/AP Autor: Kerstin Joensson

„Ve společnosti vládne napjatá atmosféra. Vládní rozhodnutí jsou často charakterizována chaosem, amatérismem, nezkušeností. Proto jednou z priorit strany Hlas-sociálna demokracia musí být, že ji bude reprezentovat profesionalita a odbornost,“ řekl Pellegrini novinářům po sněmu, který se kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnil on-line formou.

Hlas-SD chce podle Pellegriniho podpořit iniciativu na vypsání referenda o předčasných volbách, kterou dříve ohlásil Smer-SD. Pellegrini ale chce širší shodu ohledně plebiscitu.

Delegáti Hlasu-SD kromě předsedy zvolili i tři místopředsedy a část užšího vedení strany. Další členy vedení chce Hlas-SD obsadit na svém řádném sněmu příští rok v březnu. 

Jeden z nejoblíbenějších slovenských politiků Pellegrini v roce 2018 vystřídal v čele vlády svého tehdejšího stranického šéfa Fica, který rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Pellegrini jako volební lídr dovedl Smer-SD v únorových parlamentních volbách k lepšímu výsledku, než straně předpovídaly průzkumy veřejného mínění. Navzdory tomu sociální demokraté skončili po dlouholetém vládnutí v opozici.

Pellegrini pak v květnu nejprve vyzval Fica k rezignaci z čela Smeru-SD, nakonec ale ohlásil svůj odchod ze strany a založení vlastního politického subjektu. V parlamentu nyní působí jako nezařazený poslanec spolu s desítkou dalších zákonodárců, kteří přestoupili ze Smeru-SD do Hlasu-SD.

Hlas vede v preferencích, Fico naopak ztrácí

Hlas-SD, který slovenské ministerstvo vnitra zaregistrovalo letos v září, se již v říjnovém průzkumu veřejného mínění agentury AKO dostal s preferencemi na úrovni 18,8 procenta do čela žebříčku obliby politických stran. Na druhé místo odsunul nejsilnější vládní hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti premiéra Igora Matoviče, které se ziskem 25 procent vyhrálo poslední parlamentní volby.

Popularita Smeru-SD naopak dlouhodobě klesá a preference strany mají již jen jednociferné hodnoty. Ještě v roce 2012 Ficova strana přesvědčivě vyhrála předčasné volby se ziskem 44,4 procenta hlasů. Po letošních volbách a odchodu Smeru-SD do opozice začala policie stíhat kvůli různým deliktům několik bývalých představitelů různých institucí a úřadů z dob vládnutí Ficovy strany, která byla u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006.