Bulharsko zablokovalo rozhovory o vstupu Severní Makedonie do Evropské unie

Bulharsko v úterý odmítlo schválit návrh rámce vstupních rozhovorů Severní Makedonie, čímž prakticky zablokovalo jednání o vstupu svého balkánského souseda do Evropské unie, píše agentura Reuters. Bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová odůvodnila rozhodnutí neshodami se Severní Makedonií v oblasti jazyka a dějin. 

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Yves Herman

Obě země jednaly o sporných bodech v říjnu, ale bez výsledku.

„Bulharsko nemůže v této chvíli podpořit návrh rámce vstupních rozhovorů s Republikou Severní Makedonie,“ uvedla Zacharievová po jednání ministrů pro evropské záležitosti zemí EU. Bulharsko naopak vyjádřilo souhlas se vstupními pohovory Albánie do EU.

Makedonské ministerstvo zahraničí zatím na zprávu nereagovalo.

Na konci října Bulharsko pohrozilo zablokováním přístupových jednání, pokud Severní Makedonie neuzná, že její národní identita i jazyk mají bulharské kořeny. Podle Bulharska jeho balkánský soused také nedodržuje pakt o přátelství, který obě země podepsaly v roce 2017, a v makedonských médiích probíhá protibulharská kampaň.

Spory se vedou rovněž o menšinu žijící na bulharském území. Severní Makedonie ji považuje za makedonskou, což Bulharsko odmítá. Sofie zastává názor, že makedonská národnost a jazyk byly vytvořeny ve 40. letech 20. století za tehdejší Jugoslávie a že před rokem 1920 se většina obyvatel v této oblasti považovala za Bulhary.