Novým šéfem britské strany Liberální demokraté je Ed Davey

Novým šéfem britské opoziční strany Liberální demokraté se ve čtvrtek stal Ed Davey. Informovala o tom agentura AP. Poslední zvolená šéfka strany Jo Swinsonová rezignovala na funkci po loňských parlamentních volbách, v nichž neobhájila křeslo poslankyně.

Novým šéfem britské strany Liberální demokraté je Ed Davey
Zdroj: ČTK/PA Autor: Stefan Rousseau

„Mým úkolem je nyní přebudovat Liberální demokraty tak, aby byli opět relevantní na celostátní úrovni,“ uvedl nový stranický předák Davey. Zdůraznil, že jeho nová úloha nebude lehká a výsledek se nedostaví rychle.

Po rezignaci Swinsonové loni v prosinci Davey ve spolupráci s dalšími představiteli stranu dočasně vedl. Zároveň se rozhodl na nejvyšší stranickou funkci kandidovat. Kampaň se z valné části kvůli epidemii covidu-19 odehrávala na internetu.

V hlasování, jehož výsledek nyní strana oznámila, Davey jasnou většinou porazil svou protikandidátku Laylu Moranovou.

Čtyřiapadesátiletý Davey je od roku 2015 již čtvrtým lídrem Liberálních demokratů. V letech 2010 až 2015 byla strana vedená Nickem Cleggem součástí vládní koalice konzervativního premiéra Davida Camerona.

V posledních letech Liberální demokraté značně ztráceli. Navzdory tomu, že k nim mnozí odpůrci odchodu Británie z Evropské unie upínali své naděje, získala strana v prosincových parlamentních volbách jen 11,6 procenta hlasů a 11 mandátů. Podle kritiků tehdejší lídryně Swinsonová neodhadla aktuální náladu v zemi unavené dlouhými boji o brexit a příliš tvrdě obhajovala názor, že by Británie měla v EU navzdory výsledku referenda z roku 2016 zůstat.