Vychází kniha Trumpovy neteře. Prezidenta líčí v těch nejhorších barvách

Ve Spojených státech vychází kniha o prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterou napsala jeho neteř Mary Trumpová. Publikace byla původně naplánována na 28. července, vydavatelství ji ale kvůli mimořádnému zájmu přesunulo na dřívější termín. Médiím už dříve poskytlo úryvky – v nich Trumpová prezidenta popisuje jako arogantního sociopata ohrožujícího budoucnost země.

Video Studio ČT24
video

Martin Řezníček o knize Mary Trumpové

Trumpová je psycholožka a říkala, že už se nemohla dívat na to, jak prezident podle ní rozvrací zemi. Své dílo nazvala „Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže světa“.

Kniha je podle bývalého zpravodaje ČT v USA Martina Řezníčka souborem příběhů a zkušeností s Donaldem Trumpem: „Popisuje ho jako člověka, který postrádá jakoukoliv empatii a sociální inteligenci, je citově krutý, šikanuje ostatní kolem sebe a vždy mu šlo jen o sebe.“ 

Podle Řezníčka nicméně kniha nemá šanci Američany příliš ovlivnit. Země je totiž velmi ostře rozdělena a velká část lidí už ví, pro koho bude v podzimních prezidentských volbách hlasovat. „Stoupenci Donalda Trumpa tuto knihu číst nebudou,“ podotýká. Kniha navíc vychází v době bohaté na významné události, a proto spíš zapadne.

Složité vztahy

Trumpová je dcerou prezidentova bratra Freda Trumpa Juniora. Ten se měl podle přání svého otce stát následníkem rodinného podnikání. Jeho zájmy však ležely jinde: stal se pilotem a později skončil jako alkoholik. Zemřel na začátku 80. let. Rodinná firma tak přešla na Donalda Trumpa.

Trumpová si stěžovala, že po smrti dědečka nedostala její část rodiny dost velkou část dědictví. V rámci vyřízení tohoto sporu se pak zavázala, že nebude zveřejňovat rodinné záležitosti.

Právě na základě toho se prezidentův právník a bratr v jedné osobě Robert Trump pokusil knihu zastavit. Soudce však označil tehdejší klauzuli za příliš obecnou a dodal, že nyní je ve hře kvůli Trumpově funkci veřejný zájem.