Boltonovy paměti mohou vyjít, rozhodl soudce. Trump to považuje za své velké soudní vítězství

Federální soudce rozhodl, že bývalý poradce prezidenta Donalda Trumpa John Bolton může vydat své paměti. Bílý dům se vydání knihy snažil zabránit s poukazem na to, že kniha obsahuje tajné informace, a může tak ohrozit národní bezpečnost. Trump považuje rozhodnutí soudce za své vítězství a Bolton, který podle něj porušil zákon, prý „zaplatí vysokou cenu“. 

John Bolton
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Drake

Verdikt federálního soudce Royce Lamberta je Boltonovým vítězstvím v soudní při, v níž proti sobě stály argumenty týkající se svobody slova na straně jedné a národní bezpečnosti na straně druhé.

Agentura AP již dříve uvedla, že rozhodnutí bude patrně určující pro podobu příštích právních bitev bývalých činitelů o vydání knih, jež veřejnosti zprostředkovávají vnitřní informace z vládní administrativy.

Bolton vystavil svou zemi újmě, napsal soudce

„Zatímco Boltonovo jednostranné jednání dává důvod k vážným obavám o národní bezpečnost, vláda nedokázala, že soudní zákaz (vydání knihy) zabrání nenapravitelné škodě,“ konstatoval v rozsudku soudce Lamberth. „Bolton dal všanc národní bezpečnost Spojených států. Vystavil svou zemi újmě a sám sebe občanskoprávní – a potenciálně trestněprávní – odpovědnosti,“ napsal dále s tím, že nyní je již pozdě k vydání zákazu, když úryvky unikly do médií a kniha už v podstatě leží na pultech knihkupectví po celém světě.

Napjatě očekávaná Boltonova kniha The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost kde se to stalo: Paměti z Bílého domu), která podle úryvků líčí Trumpa ve značně nelichotivém světle, má vyjít 23. června.

Trump slaví „velké soudní vítězství“

Vydání knihy se zpozdilo, protože Bolton musel z rukopisu vyřadit pasáže, jež podle vlády obsahovaly tajné informace. Neobdržel ale oficiální potvrzení o tom, že úspěšně završil kontrolní proces rukopisu s činiteli Bílého domu, kteří dohlížejí na to, aby kniha neobsahovala utajované informace.

Ministerstvo spravedlnosti proto tento týden požádalo federálního soudce o vydání předběžného rozhodnutí, které by Boltonovi zakázalo knihu zveřejnit. 

Podle Boltonova právníka Charlese Coopera by však stažení knihy znamenalo porušení svobody slova jeho klienta. Požadavek ministerstva spravedlnosti na zastavení publikace knihy označil Cooper za nereálný a neuskutečnitelný. Vytištěno a distribuováno do knihkupectví už bylo více než 200 tisíc exemplářů knihy. Řada amerických médií navíc dostala výtisky díla předem k recenzování a zveřejnila z něj úryvky.

Trump, který zveřejněná tvrzení již dříve označil za lži, na Twitteru uvedl, že verdikt je jeho „velkým soudním vítězstvím“. „Samozřejmě že když už je kniha vytištěna a unikla k mnoha lidem a médiím, vysoce ctěný soudce nemohl dělat nic, aby tomu zabránil,“ napsal prezident. Bolton podle něj porušil zákon, za což „zaplatí vysokou cenu“.

Trump požádal o pomoc se znovuzvolením i čínského prezidenta, tvrdí Bolton

Bolton v knize kromě jiného tvrdí, že Trump spojoval veškerá svá zahraničněpolitická rozhodnutí se snahou o znovuzvolení, které je pro něj důležitější než prosperita Spojených států. Zahraničním lídrům Trump podle Boltona sliboval protislužby za to, že přijmou kroky, které budou pozitivně vnímány americkými voliči. O pomoc se znovuzvolením v nadcházejících volbách žádal údajně i čínského prezidenta Si Ťin-chinga.

Kvůli podobnému jednání s ukrajinským protějškem přitom Trump čelil na přelomu roku ústavní žalobě, osvobodil ho však republikány ovládaný Senát. Podle exporadce při jednání s čínským státníkem nešlo ze strany šéfa Bílého domu o izolovaný incident, ale o součást „vzorce zásadně nepřijatelného chování, které podkopává samotnou legitimitu prezidentského úřadu“.

Bolton si za knihu vysloužil silnou kritiku od republikánů, kteří ho označují za zhrzeného zaprodance, jenž se Trumpovi mstí za to, že ho zbavil funkce. Exporadce však čelí také útokům od demokratů, kteří mu vyčítají, že se svými svědectvími nevystoupil v době projednávání ústavní žaloby, ale nechal si je pro knihu, za niž podle dostupných informací obdržel honorář ve výši dvou milionů dolarů (47,6 milionu korun).