„Vždy jsem si dokázala vydělat.“ Zsuzsová odmítá vinu v případě vraždy Kuciaka

Pro objednání vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka neměla důvod, vždy si dokázala vydělat, prohlásila v pondělí u soudu jedna z obžalovaných Alena Zsuzsová. Ta podle obžaloby za finanční odměnu převzala objednávku Kuciakovy vraždy od podnikatele Mariana Kočnera. Zsuzsová zároveň připustila, že dříve kvůli dluhům čelila exekucím. Je poslední z trojice obžalovaných, kterou senát i prokurátor vyslýchali.

Video Události
video

Události: Zsuzsová u soudu odmítla spojitost s vraždou Kuciaka

„Pro objednání Kuciakovy vraždy jsem neměla žádný motiv. Vždy jsem si dokázala vydělat, abych přežila. Nic bych tím nezískala a neměla jsem důvod to udělat,“ řekla u soudu Zsuzsová.

Později na dotaz prokurátora potvrdila, že dříve čelila několika exekucím kvůli nezaplaceným dluhům vůči zdravotní pojišťovně a mobilnímu operátorovi. Uvedla, že měla příjem z půjčování peněz. Nejprve tvrdila, že půjčovala ze zisku z prodeje auta a z peněz rodiny, později zase uvedla, že poskytla půjčku z peněz, které si sama vypůjčila od Kočnera.

Zsuzsová, Kočner i třetí obžalovaný Tomáš Szabó od zahájení nejsledovanějšího procesu v novodobých slovenských dějinách letos v lednu vinu popírají. V případě odsouzení jim hrozí trest vězení 25 let nebo doživotí. Další dva obžalovaní v případu včetně Kuciakova vraha se dříve naopak přiznali.

Kočner dal Zsuzsové peníze, tvrdí prokuratura

Zsuzsová je Kočnerovou známou, například mu tlumočila z maďarštiny a italštiny či shromažďovala podpisy potřebné pro založení politické strany. Podnikatel také finančně podporoval její dceru. Prokuratura se snažila u soudu prokázat, že Kočner dal Zsuzsové peníze za vraždu novináře.

Média označila Zsuzsovou za Kočnerovu volavku, která prostřednictvím sociální sítě oslovovala i politiky, v kontaktu byla rovněž s někdejším náměstkem slovenského generálního prokurátora.

S komunikací se nemanipulovalo, uvedl znalec

Znalec Dušan Mikulaj před soudem popřel, že by bylo manipulováno s komunikací mezi Zsuzsovou a Kočnerem v mobilní aplikaci Threema, jak to tvrdili obžalovaní.

Z dříve uniklých přepisů vyplývá, že část komunikace mezi Kočnerem a Zsuzsovou probíhala spíše v šifrách. Podle záznamů Kočner krátce před Kuciakovou vraždou poslal Zsuzsové zprávu, ve které byla číslice 50, dále symbol smrtky a anglické slovo „soon“ (brzy). Slovenský tisk psal o tom, že Kočner den po Kuciakově vraždě vybral ze svého účtu v bance 50 tisíc eur (1,34 milionu korun) a dal je Zsuzsové, což prý byla součást odměny za vraždu.

Zsuzsová podle obžaloby objednávku Kuciakovy vraždy předala Zoltánu Andruskóovi, který najal bývalého policejního vyšetřovatele Szabóa, jenž spolupracoval se svým bratrancem Miroslavem Marčekem. Andruskó po zatčení spolupracoval s vyšetřovali a loni přistoupil na trest vězení v trvání 15 let.

Soud uložil Marčekovi 23 let vězení

Po zahájení soudního líčení v kauze Kuciakovy vraždy zase v lednu Marček přiznal, že zastřelil novináře i jeho přítelkyni Martinu Kušnírovou a dříve také jednoho podnikatele. Za to byl zatím nepravomocně odsouzen k 23 letům vězení.

Proces s trojicí obžalovaných v případu Kuciakovy vraždy je naplánován také na červenec, kdy soud hodlá projednat některé další důkazy. Po skončení hlavní části jednání se očekávají závěrečné řeči a rozsudek.

Kuciak byl zavražděn spolu se svou přítelkyní v únoru 2018 v jejich domě nedaleko Trnavy. Dvojnásobná vražda vyvolala v zemi rozsáhlé protivládní demonstrace a politickou krizi, při které odstoupil z čela vlády nejdéle působící slovenský premiér Robert Fico.

Prokurátor v obžalobě uvedl, že Kuciakovu vraždu objednal Kočner ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Kočner čelí stíhání v několika případech ekonomické kriminality a letos v únoru byl spolu s exministrem hospodářství a někdejším ředitelem televize Markíza Pavolem Ruskem nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu za padělání směnek.