Finský premiér po kritice kvůli stávce poštovních zaměstnanců rezignoval. Ve funkci byl půl roku

Finský premiér Antti Rinne rezignoval na svou funkci poté, co se jeho vláda dostala pod tlak v souvislosti s dvoutýdenní stávkou poštovních úředníků. Prezident Sauli Niinistö rezignaci sociálnědemokratického premiéra a členů koaliční vlády přijal, uvedla podle agentury Reuters prezidentská kancelář Finska, které je v současnosti předsednickou zemí Evropské unie.

Antti Rinne
Zdroj: ČTK/LEHTIKUVA Autor: Jussi Nukari

Prezident zároveň požádal kabinet, aby ve funkci pokračoval jako přechodná vláda, dokud nebude jmenována nová. Podle agentury AP se o novém premiérovi rozhodne zřejmě příští týden.

Agentura Reuters uvedla, že by v čele vlády mohla stanout 34letá sociálnědemokratická ministryně dopravy a komunikací Sanna Marinová. Dalším možným kandidátem je 37letý předseda parlamentní skupiny sociální demokracie Antti Lindtman.

Premiér Rinne nastoupil do úřadu letos v červnu poté, co jeho Sociálnědemokratická strana Finska těsně zvítězila v parlamentních volbách.

Rezignace Rinneho následovala po roztržce premiéra s liberální stranou Finský střed, která byla součástí vládní koalice tvořené pěti stranami. Finský střed kritizoval sociální demokraty za jejich postup při řešení problému stávkujících poštovních zaměstnanců a v úterý oznámil, že v premiéra ztratil důvěru.

Koalice se asi nezmění

Strana Finský střed ale současně slíbila, že bude nadále podporovat program dosavadního kabinetu. Předpokládá se tedy, že u moci zůstane stejná pětičlenná vládní koalice a nebude třeba vypsat předčasné volby, uvedla agentura AP. „Nyní přijdou na řadu rychlé rozhovory o nové vládě. Koalice pravděpodobně zůstane zachována,“ potvrdil Rinne novinářům.

Finští poštovní úředníci začali stávkovat na protest proti rozhodnutí snížit části z nich platy. Stávkující zaměstnance pošt podpořil jeden den stávkou i dopravní sektor, takže například finské aerolinie Finnair zrušily téměř tři sta letů. Dvoutýdenní stávka poštovních úředníků skončila 27. listopadu, kdy bylo dosaženo dohody o platech.