V Santiagu de Chile platí výjimečný stav. Zdražení metra vyvolalo nebývalou vlnu násilí

V chilské metropoli Santiagu de Chile byl v noci na sobotu vyhlášen výjimečný stav poté, co několikadenní protesty proti zdražení jízdenek na metro přerostly v násilí. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

V Santiagu de Chile byl vyhlášen výjimečný stav
Zdroj: REUTERS Autor: Ramon Monroy

Protesty studentů začaly v pondělí, kdy se stovky mladých lidí na protest proti zdražení jízdného v Santiagu nahrnuly do několika stanic, skákaly přes turnikety nebo je podlézaly. Do konce týdne pak protesty zesílily.

V pátek večer studenti zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Úřady provoz podzemní dráhy zastavily, což postihlo statisíce lidí vracejících se z práce domů, uvedla agentura AP.

Na televizních záběrech bylo vidět, jak nespokojenci napadají policejní vozidla, házejí kameny a zapalují autobus. Pořádková policie demonstranty rozháněla slzným plynem a obušky. Kolik lidí bylo zatčeno a zraněno, zatím není jasné.
Nepokoje v Santiagu de Chile
Zdroj: REUTERS
Autor: Carlos Vera
Chilský prezident Sebastián Piňera nakonec vyhlásil v postižených oblastech výjimečný stav, a dal tak úřadům možnost omezit svobodu shromažďování a pohybu.

Metro nefunguje, škody za statisíce dolarů

Provozovatel metra oznámil, že všechny trasy zůstanou kvůli rozsáhlým škodám nejméně dva dny mimo provoz, protože nelze zajistit jejich bezpečné fungování. Škody byly odhadnuty na 700 tisíc dolarů (16,1 milionu korun).

Metro v chilském hlavním městě patří v Latinské Americe k nejmodernějším, má 140 kilometrů kolejí a 136 stanic, upozorňuje BBC. Chilská vláda tento měsíc zvýšila jízdné až o 1,17 dolaru (27 korun) za jízdu v dopravní špičce. Svůj krok zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny.

Chile patří mezi nejbohatší země Latinské Ameriky, ale bohatství je mezi lidi rozděleno nestejnoměrně. Frustrace z vysokých životních nákladů v hlavním městě se stala citlivým politickým tématem a vyvolala výzvy k reformám prakticky všeho, od daňových a pracovních zákonů po důchodový systém.

Chilská vláda protesty odsoudila a označila je za „projevy násilí a vandalismu páchané organizovanými skupinami“. Od zvýšení jízdného kabinet ustoupit nehodlá. Ministryně dopravy Gloria Huttová zdůraznila, že vláda subvencuje téměř polovinu nákladů na provoz metra.

Pro potížisty až roky vězení

Vláda podle ministra vnitra Andrése Chadwicka podala podle zákona o státní bezpečnosti stížnost na lidi, kteří poškozují systém metra nebo brání jeho běžnému provozu. Podle zákona pachatelům hrozí tři až pět let ve vězení.

Protesty rozdělují obyvatele hlavního města. Jedna část se domnívá, že protesty jsou oprávněné, druhá je rozčílená kvůli problémům s dojížděním.