Řím zakázal turistům sedět na slavných Španělských schodech. Hrozí za to pokuta

Stoupají z náměstí Piazza di Spagna a jsou zaneseny na seznam UNESCO. Tomu, kdo na jeden ze 135 schodů na věhlasných Španělských schodech usedne, teď hrozí pokuta 160 až 400 eur (4100 až 10 300 korun). Novinku zavedla římská městská policie. Informoval o tom deník La Repubblica.

Španělské schody a fontána della Barcaccia
Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Ray Tang

Turisté nejenže nemohou jíst u významných památek italské metropole nebo se osvěžit přímo ze zobáčků římských pítek, napříště se po Španělských schodech jen projdou. V úterý schody střežilo osm městských policistů.

„Chápu, že vyženou někoho, kdo jí, ale proč se člověk nemůže ani posadit?“ reagoval podrážděně 35letý Mexičan Marcos Morales, který do Říma přijel se svou dívkou Laurou.

„Vymáháme obecní nařízení – může se (po schodech) jen projít,“ opakovalo bez ustání osm policistů. Nařízení zakazuje chovat se na veřejných místech „neslušně nebo v rozporu s dekorem“ a „konzumaci potravin a nápojů vsedě u historických, uměleckých či archeologických památek“, zejména u fontán a schodů, napsala agentura AFP.

Italský historik umění, kritik, politik a komentátor kulturního dění Vittorio Sgarbi zákaz považuje za „přehnané, téměř fašistické nařízení“. „Souhlasím s údržbou památky a s tím, že se na mramorových schodech nemůže jíst. Ale zakázat si na ně i sednout, to už se mi zdá přehnané,“ myslí si Sgarbi. „Od té doby, co je svět světem, se procházející cestovatel usazuje na schodech a obdivuje okolí,“ dodává historik umění a předpokládá, že radnice bude muset nařízení znovu zvážit.

Zamykat, nebo hlídat?

Schody, z jejichž tří úrovní může pěší pohlédnout na náměstí Piazza di Spagna, patří mezi nejvyhlášenější pamětihodnosti Říma. Veřejnosti bylo místo znovu zpřístupněno v roce 2016 po roce restauračních prací. Schody – dříve ztmavlé vlivem znečištění, polepené žvýkačkami a plné skvrn od vína a kávy – nabyly po restauraci původní bělosti.

Posléze Řím rozdělily spory mezi těmi, kteří si přáli, aby se schodiště na noc zamykalo, a jejich odpůrci. Nynější starostka Virginia Raggiová z protestního Hnutí pěti hvězd nakonec rozhodla, že Španělské schody zůstanou v noci otevřené a bude na ně dohlížet policie.