Povstalci zaútočili na vojenskou přehlídku v Adenu. Zemřelo přes padesát lidí

Dva oddělené útoky v jihojemenském Adenu připravily o život nejméně 51 lidí, dalších 56 jich bylo zraněno. Oznámila to agentura AP, předtím se hovořilo o třech desítkách mrtvých. Jemenští šíitští povstalci ve čtvrtek zaútočili balistickou raketou a bezpilotním letounem na přehlídku bezpečnostních sil, předtím byl hlášen sebevražedný útok na policejní velitelství. Šíité později informovali o ještě dalším raketovém útoku, tentokrát na vojenský cíl v Saúdské Arábii. 

Během vojenské přehlídky v Adenu došlo k útoku
Zdroj: Reuters Autor: Fawaz Salman

V Adenu, kde sídlí mezinárodně uznávaná jemenská vláda, nejprve zaútočili sebevrazi na policejní stanici. Podle agentury AP tam zabili 11 lidí a dalších nejméně 29 zranili. Útočili celkem čtyři sebevražední atentátníci, kteří napěchovali auto, autobus a motorky výbušninami, dodala AP.

Podla agentury najelo auto s výbušninami na stanici ve chvíli, kdy se policisté shromažďovali k pozdravu u státní vlajky. K útoku se nikdo nepřihlásil, za podobnými činy ale v minulosti stála jemenská odnož al-Káidy či skupina podporující teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

Krátce potom televize šíitů al-Masíra oznámila, že povstalci zaútočili ozbrojeným dronem a balistickou raketou na přehlídku bezpečnostních sil v Adenu. Podle jemenských zdravotnických zdrojů při tomto útoku přišlo o život 40 lidí, mezi nimiž je také jeden generál.

Organizace Lékaři bez hranic informovala, že desítky zraněných byly hospitalizovány. Agentura AP uvádí, že při obou akcích v Adenu bylo zraněno 56 lidí. 

Při útoku v Adenu zemřely desítky lidí
Zdroj: Reuters
Autor: Fawaz Salman

Mluvčí šíitů sdělil, že přehlídka byla úvodním krokem k připravovanému armádnímu útoku na provincie Táizz a Dalí, které jsou na jihu země. Jemenská vláda a saúdskoarabské zastoupení v Jemenu z obou útoků podle agentury Reuters obvinily Írán, který podporuje šíitské povstalce.

Al-Masíra také informovala, že šíité později vypálili balistickou střelu dlouhého doletu na „důležitý“ vojenský cíl v Dammámu na východě Saúdské Arábie. Rijád zatím zprávu nepotvrdil.

V Jemenu je od roku 2014 občanská válka, v níž menšinoví šíité bojují proti centrální vládě. Obě strany mají vlastní spojence – za povstalci stojí Írán, za vládou Saúdská Arábie a další arabské země Perského zálivu. Konflikt si vyžádal tisíce lidských životů a uvrhl Jemen do hluboké humanitární krize.