Tři mrtví a patnáct zraněných po střelbě na festivalu česneku v Kalifornii

Při střelbě na gastronomickém festivalu v kalifornském městě Gilroy zemřeli tři lidé a na místě je nejméně patnáct zraněných. Pachatele policisté zastřelili, podle svědků ale nebyl sám, proto pokračuje pátrání.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Střelba na festivalu česneku v Kalifornii

První výstřely zřejmě v areálu „festivalu česneku“ v Gilroy padly kolem 17:30 místního času (02:30 času našeho). „Na místě střelby v kalifornském Gilroy jsou policisté. Mám zprávy, že střelec stále nebyl zadržen. Buďte opatrní a zůstaňte v bezpečí,“ napsal asi o dvě a půl hodiny později na Twitter americký prezident Donald Trump. Policie ani po více než třech hodinách nepovažovala nebezpečí za zažehnané.

Jednoho podezřelého policisté na místě zastřelili a pátrají po dalších, podle očitých svědků totiž měl střelec komplice. Do areálu festivalu se podle šéfa místní policie Scota Smitheeho pachatelé dostali prostřiženým plotem. Nemocnice v St. Louis přijala šest postřelených, jeden z nich později zemřel. Mezi třemi oběťmi je i šestiletý chlapec.

Média mezitím přináší svědectví účastníků festivalu, kteří hovoří o panice a zmatku poté, co se začaly areálem rozléhat výstřely. Video na sociální síti Twitter ukazuje, jak lidé v chaosu utíkají od stánků.

Třináctiletá Evenny Reyesová popsala deníku San Jose Mercury News, že nejdříve výstřely považovala za zvuk ohňostroje, poté však uviděla zraněného muže. „Zrovna jsme odcházeli, když jsme uviděli chlapa se šátkem omotaným okolo nohy, protože ho postřelili… Na zemi bylo zraněné malé dítě. Lidé házeli stoly a lámali ploty, aby se dostali ven,“ uvedla.

Očitá svědkyně Julissa Contreras řekla NBC, že střelcem byl bílý muž, odhadem po třicítce. Pálit měl z útočné pušky. To potvrzuje i jeden ze stánkařů Michael Paz. „Přišel připraven střílet, měl na sobě neprůstřelnou vestu. Pálil nalevo, napravo, naprosto bez rozmyslu,“ vylíčil pro San Francisco Chronicle Paz.

Gilroy leží sto třicet kilometrů jihovýchodně od San Francisca a žije v něm padesát tisíc obyvatel. Festival česneku je akcí známou po celých Spojených státech. Neděle byla třetím a posledním dnem letošního čtyřicátého ročníku, kterého se účastnilo na sto tisíc návštěvníků. Vstup se zbraní na místo konání je zapovězen.