Turecko podle Bílého domu nemůže pokračovat v programu stíhaček F-35

Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém programu moderních stíhaček F-35. V prohlášení to uvedl Bílý dům, přímo ale neřekl, že Ankaru z programu vyloučí. Tento krok se očekává od amerického ministerstva obrany.

Stíhačka F-35
Zdroj: REUTERS Autor: Axel Schmidt

„Turecké rozhodnutí pořídit si ruský systém protivzdušné obrany S-400 činí pokračování účasti této země na F-35 nemožné,“ uvedl úřad amerického prezidenta. Jeho prohlášení dodává, že stíhačky F-35 nemohou koexistovat se zařízením, které slouží Rusku ke sběru výzvědných informací.

Spojené státy v minulých dnech opakovaně pohrozily, že z Turecka, které je členem Severoatlantické aliance, bude stažena výroba komponentů k letounům F-35 a že Ankara nemůže počítat s dodávkami těchto stíhaček.

Rusko minulý týden začalo s dodávkami systému S-400, s jehož plným nasazením se v Turecku počítá v dubnu 2020. Ankara kritiku USA a dalších zemí NATO odmítá a tvrdí, že aliance jí neposkytla žádné alternativní nabídky. Na ruském systému proto Turecko trvá, použít ho chce k zajištění hranic se Sýrií a Irákem.

Turecké ministerstvo zahraničí označilo v reakci rozhodnutí USA za chybné, k němuž není „legitimní důvod“ a poškozující strategické vztahy obou spojenců v NATO.