Nejslavnější drogový boss posledních dekád „Prcek“ má strávit zbytek života za mřížemi

Americký soud poslal mexického narkobarona Joaquína Guzmána za pašování drog na doživotí do vězení. Guzmán, jemuž se kvůli nevelkému vzrůstu přezdívá Prcek, se stal patrně nejznámějším narkobaronem na světě po roce 1993, kdy policie v kolumbijském Medellínu zastřelila Pabla Escobara. Podle právníků se Guzmán proti verdiktu odvolá.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Mexický narkobaron Guzmán dostal doživotní trest

Guzmánovu legendu přiživily dva dramatické útěky z mexických žalářů a také jeho obraz Robina Hooda, kterou si pěstoval mezi chudým obyvatelstvem mexického státu Sinaloa. Na mexického narkobarona teď zřejmě čeká nejpřísněji střežená americká věznice ve státě Colorado vyhrazená pro zvlášť nebezpečné zločince.

Narkobaron si před vynesením trestu stěžoval na podmínky v americké vazbě. Své věznění označil za psychologické, emoční a mentální mučení 24 hodin denně a prohlásil, že čelil krutému a nelidskému zacházení.

Guzmán si během procesu snažil vymoci, aby mu soud poskytl delší vycházky na střechu káznice, kde mohou trestanci sportovat. To ale soud zamítl z obav, že by prodloužení času na cvičení mohl zneužít k útěku.

Předčasné propuštění je tabu

Guzmánovi byla prokázána vina ve všech deseti bodech obžaloby. U nejzávažnějšího bodu, tedy členství ve zločinecké organizaci, předepisuje americký trestní zákon doživotní vězení. Newyorský soudce Brian Cogan navíc uložil Guzmánovi ještě dalších 30 let vězení. Odsouzenec nemůže žádat o předčasné propuštění.

Další body obžaloby se týkaly výroby a přeshraničního šíření kokainu, heroinu, metamfetaminu a marihuany a také používání střelných zbraní a praní špinavých peněz. Verdikt poroty padl po tříměsíčním procesu, během něhož obžalovaný nevypovídal.

„Porota došla k závěru, že Guzmán vedl Sinalojský kartel. Jeden z nejnebezpečnějších a největších drogových kartelů na světě. Guzmán je podle poroty zodpovědný za násilí – včetně zabíjení a pašování ohromného množství drog do Spojených států za posledních několik dekád.“

Richard Donoghue

americký prokurátor

Majetek v hodnotě miliardy dolarů

Jednašedesátiletý drogový boss stanul před soudem loni v listopadu. Podle prokuratury je šéf kartelu Sinaloa zodpovědný za existenci rozsáhlé kriminální sítě, která mezi roky 1989 a 2014 přepravila a distribuovala na 200 tun drog z Kolumbie do USA a Kanady v hodnotě asi 14 miliard dolarů (zhruba 350 miliard korun).

Těmito penězi mexický narkobaron korumpoval úředníky a nakupoval za ně zbraně. Obžalován je mimo jiné z trestných činů vraždy, únosu, pašování drog či praní špinavých peněz. Časopis Forbes odhadoval Guzmánovo jmění v roce 2016 zhruba na miliardu dolarů.

Usvědčit ho pomohlo čtrnáct předvolaných svědků, většinou bývalých kompliců nebo konkurentů.

Před soudem zaznívala svědectví o brutálních vraždách a mučení nepohodlných osob a soupeřů v drogovém byznysu. Prokurátorka Andrea Goldbargová předložila soudu telefonní odposlechy a zachycené textové zprávy, které údajně dokazují, že Guzmán nařizoval nebo osobně prováděl vraždy a řídil zločinecký kartel považovaný za nejmocnější v Mexiku.

„Máte-li pochybnosti o jeho vině, položte si otázku, proč měl bodyguardy, proč se skrýval v horách, proč vybudoval půldruhakilometrový tunel, aby se dostal z vězení, proč špehoval vlastní manželku a dvě milenky,“ řekla porotcům Goldbargová. „Otázky by mohly pokračovat. Odpověď dává sám zdravý rozum,“ dodala.

Slavné Guzmánovy útěky

Už v lednu 2001 se „Prckovi“ podařilo prchnout z věznice s maximální ostrahou v dodávce vozící prádlo z prádelny. Tehdy se spravedlnosti vyhýbal 13 let, než byl v únoru 2014 dopaden. V červenci 2015 pak projel na motorce připevněné ke kolejnici 1,5 kilometru dlouhým tunelem, který vedl ze sprchy v jeho cele do rozestavěného domu v polích. Do tajné skrýše jej pak přepravilo soukromé letadlo.

Znovu byl zatčen v roce 2016 ve městě Los Mochis. Příslušníci mexického vojenského námořnictva ho původně chtěli zadržet již při ranní razii, ale Guzmánovi se podařilo opět zmizet – tentokrát stokou. Později byl dopaden, když se snažil z města ujet automobilem. Během přestřelky zahynulo šest lidí. Při zásahu v Guzmánově domě byl nalezen velký zbrojní arzenál, včetně raketometu a dvou obrněných vozidel.

Video Záběry z míst, po kterých drogový boss prchal z cely
video

Záběry z míst, po kterých drogový boss prchal z cely

Generální prokurátorka uvedla, že se úřadům podařilo mafiána vystopovat mimo jiné proto, že hodlal natáčet autobiografický snímek. Volal proto producentům a herečkám, což se mu stalo osudným. V té době s ním dělal rozhovor pro časopis Rolling Stone herec Sean Penn.

O Guzmánově životním příběhu vypráví americký seriál El Chapo (2017), jeho postava se vyskytuje také v televizním seriálu Narcos: Mexico. Kartel Sinaloa se zase stal předlohou pro oscarový film Traffic - nadvláda gangů z roku 2000.

Prckovu kartelu se daří

Navzdory zatčení Guzmána se kartelu Sinaloa nepřestává dařit. Podle agentury AP je důkazem rozsah nákladů různých omamných látek zaznamenaných v poslední době na americko-mexické hranici.

Kartel Sinaloa údajně stále disponuje sítí mezinárodních kontaktů, díky nimž může přesouvat kolumbijský kokain do Kamerunu nebo posílat mexické „kuchaře“ metamfetaminu do Malajsie. Také kontroluje přístavy, přes které proudí drogy a chemikálie potřebné pro jejich výrobu, platí chemiky a laboratoře, které materiály zpracovávají, a jeho logistický řetězec dotvářejí podplacení policisté, pašeráci a tunely pod americkou hranicí.