Súdánští demonstranti sčítají desítky obětí po zásahu armády. Opozice vyzvala ke generální stávce

Súdánská armáda v Chartúmu násilně rozehnala pokojný protest proti vládě vojenské junty. Podle tamní asociace lékařů zemřelo při zásahu nejméně třicet lidí, raněných jsou podle ní stovky, informovala agentura AFP. Opozice v reakci na krvavý zásah přerušila s vojenskou juntou dialog a vyzvala ke generální stávce. Armáda odmítla, že by se snažila protest rozehnat, prý jen zasahovala proti „kriminálním živlům“ u místa demonstrace. Zásah armády odsoudil i generální tajemník OSN Antonio Guterres.

Nepokoje v Súdánu
Zdroj: REUTERS/Stringer

Před budovou ministerstva obrany se civilisté shromažďují už od začátku dubna. Po dočasném vojenském vedení země, které nahradilo svrženého prezidenta Umara Bašíra, žádají rychlý přechod k civilní vládě.

Jeden z demonstrantů vylíčil agentuře AP, že velké množství vojáků v pondělí obklíčilo místo protestu a zadrželo ty, kteří se pokusili uprchnout. „Využili včerejšího (nedělního) silného deště a zasáhli brzy ráno, aby rozehnali lidi,“ uvedl.

Podle televize al-Džazíra příslušníci speciálních jednotek súdánské armády použili k rozhánění demonstrantů slzný plyn a ohlušující granáty. Do zbylých protestujících poté začali střílet ostrou municí. Po některých stříleli i v jedné z nemocnic v Chartúmu, kam se chtěli lidé na útěku schovat.

„Nyní mají pod kontrolou většinu místa protestu a spálili tam provizorní kliniku. Většina demonstrantů byla rozehnána. Vojáci pomocí vozidel blokují všechny vstupy, aby protestujícím zabránili v návratu,“ uvedl novinář Mohamed Alamín. Podle jednoho z organizátorů protestu byl tábor demonstrantů téměř kompletně vypálen a nyní v něm zbývají poslední zbytky demonstrantů, kteří nemohou ven ani dovnitř.

Výzva ke generální stávce

V reakci na násilné potlačení protestu opoziční svaz sdělil, že s armádou přerušuje veškerý kontakt a ukončuje jednání o přechodné vládě. Súdánce také vyzval k neomezené stávce a k občanské neposlušnosti s cílem „svrhnout režim“. V noci po zemi organizuje protestní pochody.

Aktivisté po zákroku vojska vyzvali Súdánce, aby jim přišli na pomoc. V ulicích Umdurmánu, který leží na opačném břehu Nilu než hlavní město Chartúm, stavějí barikády z kamení, cihel a hořících pneumatik.

Vojenská rada prostřednictvím svého mluvčího zásah potvrdila s tím, že byl namířen proti „kriminálním živlům“. Demonstranti jsou podle něj v bezpečí. Mluvčí tvrdil, že „protest nebyl rozehnán“ a že chaos způsobily „živly“, které prchaly z místa v blízkosti protestu.

Po svržení Bašíra se vojáci s protestujícími dohodli na struktuře přechodných institucí a na tříletém období, jež má vést k volbám. Zásadní neshoda však panuje ohledně poměru sil mezi oběma stranami v dočasné vládě. Aliance protestních a opozičních skupin zároveň žádá rychlý přechod k civilní vládě.

Střelbu slyšel i britský velvyslanec

Velvyslanectví Spojených států v Súdánu vydalo prohlášení, které zákrok armády označuje za chybný a vojenské představitele vyzývá k zastavení „útoků na demonstranty a další civilisty“. Britský velvyslanec uvedl, že je velmi znepokojen hlasitou střelbou, kterou slyšel ze své rezidence v Chartúmu.

Podle něj pro zásah bezpečnostních sil neexistuje žádné ospravedlnění. Evropská unie vyzvala súdánské vojenské představitele, aby lidem umožnili pokojně protestovat a „urychleně předali moc do rukou civilistů“.