Tragédie, která změnila podmínky na britských stadionech. Od „Hillsborough“ uplynulo 30 let

Podle první vyšetřovací verze se jednalo o nešťastnou náhodu, na které mělo svůj podíl i chování některých fanoušků. Podle soudního rozhodnutí z roku 2016 však byla tragédie způsobena policejní nedbalostí a předloni za ni bylo obviněno šest lidí. Při nejtragičtějším sportovním neštěstí v dějinách Británie zahynulo před 30 lety na fotbalovém stadionu Hillsborough v anglickém Sheffieldu 96 lidí a dalších 766 utrpělo zranění. Tragédie následně vedla ke zpřísnění bezpečnostních opatření na stadionech. 

Tragédie na Hillsborough
Zdroj: ČTK/PA Autor: David Giles

Osudový zápas semifinále Anglického poháru mezi mužstvy FC Liverpool a Nottingham Forest začínal v 15:00 místního času, ale ještě 20 minut předtím stály davy fanoušků před turnikety.

S blížícím se výkopem stoupala nervozita, a tak policie rozhodla otevřít další bránu, sloužící jako východ. Poté se dav asi 5000 fanoušků Liverpoolu vrhl na stadion, kde ovšem narazil na ocelové zátarasy. 

Zápas byl po šesti minutách od výkopu zastaven. To už ale v tlačenici umírali lidé udušením a ušlapáním. Ještě ten den zemřelo v nemocnici 94 lidí a přes 760 muselo být ošetřeno se zraněním.

Čtyři dny poté podlehl zraněním 14letý chlapec a poslední obětí se stal Tony Bland (22), který zemřel v březnu 1993 poté, co jeho rodiče dosáhli u soudu práva na jeho odpojení od přístrojů; stal se tak i prvním pacientem, jemuž to v Anglii soud umožnil.

Podle soudu se policejní velitel dopustil „velké nedbalosti“

Vyšetřování příčin neštěstí se táhne již 30 let. Podle první vyšetřovací verze z roku 1991 se jednalo o nešťastnou náhodu. S tím se ale nehodlaly smířit rodiny obětí, po dlouholetých protestech pak Nejvyšší soud nařídil nové vyšetření události.   

Soudní porota nakonec v roce 2016 rozhodla, že tragédie byla způsobena policejní nedbalostí. Vyšetřování příčin odhalilo velké množství pochybení v zajištění bezpečnosti i při následném zásahu záchranářů. Panovalo také podezření, že policie se snažila krýt vlastní pochybení.

Velitel policie na stadionu se ve své činnosti dopustil „velké nedbalosti“ a k nebezpečné situaci pro diváky při zápase přispěly i další chyby policie, rozhodla porota. Chování fanoušků Liverpoolu podle ní k tragédii nepřispělo.

V červnu 2017 bylo za tragédii obviněno šest lidí. Je mezi nimi i David Duckenfield, jenž na stadionu odpovídal za policejní akci. Duckenfield byl obviněn ze zabití 95 lidí, způsobeného hrubou nedbalostí. Tehdejší šéf policie hrabství Norman Bettison byl obviněn ze zneužití veřejného úřadu kvůli údajnému lhaní po neštěstí. Právní zástupce policie pak ze snahy o maření výkonu spravedlnosti v souvislosti s manipulací výpovědí svědků během vyšetřování.

Fanoušci už na fotbale nemohou stát 

Tragédie vedla k přijetí rozsáhlých bezpečnostních opatření na britských fotbalových stadionech, mimo jiné k zavedení míst výhradně k sezení či k opatřením ohledně prodeje alkoholu, bariér, plotů či turniketů. Ze všech stadionů musely například zmizet bariéry mezi tribunami a hřištěm.