Trump hrozí Mexiku uzavřením hranic. Jsme skvělý soused, reaguje druhá strana

Pokud Mexiko okamžitě nezabrání migrantům nelegálně proudit do Spojených států, uzavřou USA příští týden svou jižní hranici, případně její značnou část. Na Twitteru to napsal americký prezident Donald Trump, který Mexiko obvinil z toho, že na migračním problému vydělává. Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard na Twitteru poznamenal, že jeho země pod výhrůžkami nejedná a že je navíc skvělým sousedem Ameriky.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

„Pokud Mexiko okamžitě nezastaví veškerou nelegální migraci mířící do Spojených států přes jižní hranici, tak tu hranici, nebo značnou část hranice, příští týden zavřu,“ napsal Trump.

V sérii tweetů americký prezident také uvedl, že kvůli demokratům mají USA vůbec ty nejslabší imigrační zákony na světě a Mexiko naopak ty nejsilnější, takže Kongres musí zákony zpřísnit. Podle Trumpa může Mexiko snadno migranty bez dokladů zastavit, místo toho ale raději od Američanů kasíruje peníze a mluví.

Dodal, že uzavření hranice bude dobrým krokem, neboť Spojené státy na Mexičanech jen tratí. V této souvislosti Mexiku vyčetl i pašování drog do USA.

„Pod hrozbami Mexiko nejedná. Jsme skvělým sousedem,“ uvedl v reakci Ebrard. Poznamenal, že Mexiko je nejlepším americkým sousedem, což dokazuje i 1,5 milionu Američanů, kteří v zemi žijí. „Největší komunita (Američanů) mimo USA,“ dodal.

Trumpovo varování přišlo po čtvrtečním prohlášení mexické ministryně vnitra Olgy Sánchezové, která upozornila, že v Hondurasu se formuje nová obří karavana migrantů asi o 20 tisících lidech. Migranti plánují společně projít přes Mexiko do USA.

Trump tyto karavany označuje za bezpečnostní hrozbu a kritizuje Mexiko a další středoamerické vlády, že nedokážou běžence zastavit. Na hranice USA nechal Trump poslat vojáky a 15. února dekretem vyhlásil na jižní hranici stav nouze.

Tímto krokem chce obejít Kongres a získat přístup ke krizovým fondům, aby mohl na americko-mexickém pomezí postavit hraniční zeď, což je jeden z jeho ústředních předvolebních slibů.