Záblesk na obloze, kouřová stopa a hlasitá exploze. Nad Kubou se zřejmě rozpadl meteorit

Oblohu nad turistickým městečkem Viñales na západě Kuby v pátek rozjasnil prudký záblesk následovaný kouřovou stopou. Místní obyvatelé také slyšeli hlasitou explozi. Kubánské ministerstvo pro vědu a životní prostředí následně uvedlo, že oblast zasáhl pád meteoritu.

„Šli jsme z centra a viděli jsme, jak oblohu přetnula ohnivá koule,“ řekl španělský turista Jesús Nicolas. „Určitě to byl meteorit, a to velmi velký,“ dodal. Kouřovou stopu na obloze nad Viñales ukazují videa na sociální síti Twitter.

Podle kubánského ministerstva způsobil tyto jevy pád meteoritu. Web AccuWeather  uvedl, že nad západem Kuby zřejmě těleso explodovalo, přičemž jeho fragmenty dopadly na různých místech provincie Pinar del Río.

Fotografie zveřejněné na internetu ukazují malé černé kameny s tmavě červenými žilami uvnitř. Podle AccuWeather výbuch ve Viñales rozbíjel okna a způsobil i další škody, nikdo však nebyl zraněn.

Web americké televize CNN s odvoláním na kubánské státní noviny Granma uvedl, že dopad úlomků potvrdila řada kubánských výzkumných institucí včetně Institutu pro geofyziku a astronomii.