Karel Marx jako švarný teenager. Anime má přiblížit komunistického myslitele mladým Číňanům

Jako elegantního, vysokého mladíka s ostře řezanými rysy a hnědými vlnitými vlasy představuje nový čínský kreslený seriál Karla Marxe. Sedmidílná série nazvaná Vůdce je zaměřená na mladé Číňany a poběží na největším čínském streamingovém serveru Bilibili od pondělí.

Čínský animovaný seriál o Karlu Marxovi
Zdroj: ČT24

„Vše, co dělám, činím pro masy chudých celého světa,“ hlásá v seriálu čínsky Marx na pozadí pompézní vážné hudby.

Podle serveru stanice CNN má ale hlavní postava jen málo společného s vousatým německým filozofem, jak si Marxe člověk ze Západu obvykle představí.

Děj se odehrává v letech 1818 až 1883 a zahrnuje i období, kdy Marx vydal svá nejznámější díla – Komunistický manifest, Osmnáctý brumaire Ludvíka Bonaparta a první svazek Kapitálu.

Marxovo osudové setkání s Engelsem v podání čínských animátorů
Zdroj: ČT24

Oficiální trailer představuje mladého Marxe a jeho budoucí ženu Jenny von Westphalenovou, jak si hrají jako děti. Propagační obrázky jej zase ukazují šedovlasého, ale stále elegantního, s plnovousem a stejně šviháckým Bedřichem Engelsem po boku.

Už před uvedením prvního dílu se na trhu objevila řada vedlejších produktů, například komiks, divadelní hry vycházející z animované předlohy, a dokonce i emodži Marxe a Englese.

Marxův rukopis Kapitálu doprovozený čínským popiskem
Zdroj: ČT24

V komiksu „se mladí čtenáři dozvědí, že Marx nebyl jen velký myslitel, jak vědí z učebnic, ale také zapálený, romantický a rebelující teenager“, uvedl v čínském vládním listu The Global Times autor komiksu Wu Jün-čchin.

CNN poznamenala, že trailer mlčí o některých základních principech marxismu, jako je třídní boj, a spíše má blíže k ideologii, kterou razí současný čínský prezident Si Ťin-pching.

Animovanou sérii nazvanou Vůdce produkovalo propagandistické oddělení Komunistické ligy mládeže spolu s úřadem pro výzkum a rozvoj marxistické teorie čínské komunistické strany.