Indonéský ostrov Sulawesi se několikrát otřásl. Zemětřesení přineslo vlnu tsunami

Série zemětřesení zasáhla v pátek indonéský ostrov Sulawesi. Kvůli otřesům o síle 7,5 stupně Richterovy škály bylo vydáno varování před vlnou tsunami a úřady vyzvaly obyvatele v ohrožených lokalitách, aby se přesunuli na výše položená místa. Podle záběrů z místa následně vlna ostrov zasáhla, a to jen krátce poté, co úřady varování odvolaly. Úřady mluví o pěti mrtvých, není ale jasné, zda jde o oběti tsunami.

Následky zemětřesení v oblasti Donggala
Zdroj: ČTK/AP Autor: Disaster Managment Agency

Vlna tsunami, která měřila až dva metry, udeřila na indonéské město Palu na ostrově Sulawesi jen několik minut poté, co úřady oznámily, že tsunami ostrovu nehrozí. Ze záběrů je zřejmé, že vlna odnesla auta a prohnala se prakticky celým pobřežím města. Živel zničil desítek budov. Podle agentury AP zasáhla vlna tsunami rovněž město Donggala.

„Situace je chaotická. Lidé utíkají ulicemi, budovy se hroutí,“ popsala agentuře Reuters Dwikorita Karnawatiová z tamní meteorologické stanice.

„Zemětřesení a tsunami si vyžádaly několik obětí. Podle prvních zpráv se zdá, že oběti zemřely v troskách zřícených budov. Ještě neznáme jejich celkový počet ani všechny dopady dnešních událostí,“ informoval mluvčí indonéské Národní agentury pro zmírňování následků katastrof Sutopo Purwo Nugroho.

Ostrov se otřásl hned několikrát

Úřady před vlnou tsunami varovaly, upozornění zaznělo několik hodin poté, co prakticky stejnou oblast zasáhlo mírnější zemětřesení o síle 6,1 stupně. To si podle dosavadních zpráv vyžádalo nejméně jeden lidský život, deset osob utrpělo zranění a poškodilo desítky budov.

Škody napáchalo také druhé, silnější zemětřesení. Poté následovalo nejméně deset slabších otřesů. Podle agentury Reuters se zřítilo několik domů. „Druhé zemětřesení bylo velmi silné. Očekáváme více obětí i škod,“ uvedl mluvčí agentury Nugroho. Agentura už oznámila, že na místo vyšle záchranáře, helikoptéry a také loď s pomocí.  

Zatím ale nelze získat podrobnosti, protože telefonní spojení s postiženou oblastí je přerušené. Vypadly také dodávky elektřiny a zastavil se provoz na letišti ve městě Palu.

„Podle našich odhadů a zkušeností otřesy způsobily rozsáhlé škody od provinčního hlavního města Palu na sever po město Donggala,“ řekl agentuře AP mluvčí agentury. Jen v oblasti města Donggala žije asi 300 000 lidí, stejný počet lidí žije podle agentury Reuters také v Palu.

Úřady varovaly jak před tsunami, které nakonec udeřilo, tak před pádem budov nebo dalšími otřesy. „Lidé by měli zůstat na bezpečných místech a vyhýbat se poničeným budovám,“ dodal mluvčí.

Podle agentury Reuters bylo druhé zemětřesení mírnější, než uváděly první zprávy. Ty původně hovořily o síle 7,7 stupně Richterovy škály.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných. 

„Živá je stále také vzpomínka na obří tsunami v roce 2004, která si jen v Indonésii vyžádala 120 tisíc obětí,“ dodala zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová.