VIDEO: Animace ukazuje varianty, jak se hroutil most v Janově

Německé studio Kostack představilo trojrozměrný model, který ukazuje pět možností, jak se mohl zhroutit most v Janově. Video uveřejnil italský deník La Repubblica. Část janovského mostu se zřítila 14. srpna a z výšky asi 45 metrů přitom spadly tři desítky vozidel. Při neštěstí zemřelo 43 lidí.

Studio při vypracování trojrozměrného modelu vycházelo z původního návrhu stavby, fotografií zříceného mostu a satelitních záběrů shluků trosek. Animace postupně ukazuje čtyři varianty, jak by teoreticky probíhalo zřícení struktury, kdyby praskl jeden ze svazků nosných lan. Jako pátou variantu prezentuje přetížení mostu.

O stavbu nového mostu se zřejmě postará státní firma

Zodpovědnost za pád mostu je předmětem vyšetřování. Italská vláda obviňuje provozovatele komunikace, společnost Autostrade per l'Italia, že nedostatečně investoval do údržby. Ministerstvo dopravy navrhlo, ať firma nový most zaplatí, ale jeho stavbu nechá na vládě. Kabinet nyní zvažuje, že stavbu zadá státem kontrolované společnosti Fincatieri.

Výkonná rada Autostrade per l'Italia už vyčlenila 500 milionů eur (12,9 miliard korun) určených na stavbu, odškodnění pozůstalých a lidí, kteří kvůli zřícení konstrukce na obytné bloky přišli o střechu nad hlavou.

Zbytek mostu by se měl začít bourat do konce září. Východní část by měla být zničena rychleji, pomocí výbušnin, zatímco západní část bude rozebraná mechanickými prostředky kus po kusu, což zabere asi dvacet dní, uvedl guvernér regionu Ligurie Giovanni Toti.

Janovský rodák, renomovaný architekt Renzo Piano, který se podílel mimo jiné na návrhu pařížského muzea Centre Pompidou, nabídl svou pomoc při budování nového mostu. Na jeho náčrtech vozovka spočívá na pilířích ve tvaru lodní přídě. Dalším podstatným rysem je 43 vysokých stožárů – za každou oběť jeden, jejichž noční osvětlení se bude podobat plachtám, napsal deník Corriere della Sera.