K Havaji míří nejsilnější hurikán za čtvrt století, ve školách vznikají nouzové ubytovny

Havaj ohrožuje blížící se hurikán Lane. Úřady se připravují na masivní evakuace obyvatel, na jednotlivých ostrovech se postupně otevírají nouzová ubytovací centra. Až do konce týdne zůstanou zavřené školy a část úřadů. Živel sice podle meteorologů mírně slábne, stále však má být nejsilnějším hurikánem, který Havaj zasáhne od roku 1994.

Video Studio ČT24
video

Meteorolog Žák: Hurikán Lane zasáhne všechny Havajské ostrovy

Hurikán Lane během středy zeslábl na čtvrtou z pěti kategorií a doprovázel jej vítr o rychlosti 250 kilometrů v hodině. Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) by se k ostrovu Havaj měl přiblížit odpoledne místního času (v pátek nad ránem SELČ) a do té doby zřejmě zeslábne na hurikán třetí kategorie s rychlostí větru 170 kilometrů v hodině.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Havaj se připravuje na hurikán Lane

„Centrum hurikánu je nyní asi pět set kilometrů jižně od Honolulu. Stále je to velmi silný hurikán s nárazy kolem 260 kilometrů za hodinu. Postupuje rychlostí zhruba 11 kilometrů za hodinu severozápadním směrem,“ uvedl meteorolog Michal Žák.

Obyvatelé Havaje se připravují na hurikán
Zdroj: REUTERS
Autor: Hugh Gentry

Nebezpečné vlny i povodně

I tak však může podle meteorologů způsobit lokální záplavy či vysoké vlny ohrožující lidi na pobřeží. Úřady proto v řadě škol či dalších veřejných institucích připravují nouzové ubytovny, do nichž by již v průběhu čtvrtka mohli zamířit obyvatelé potenciálně ohrožených oblastí. Zejména na ostrovech Havaj, Maui, Molokai a Lanai.

„Pořád očekáváme vítr, déšť, záplavy – které by mohly zasáhnout celou zemi. Chci vás ujistit, že federální i místní záchranáři spolupracují tak, aby zajistili bezpečí místním lidem,“ uvedl guvernér Havaje David Ige.

„Není jisté, kudy bude hurikán postupovat. Teď zamíří k severozápadu, není ale vyloučeno, že v určitou chvíli se ta dráha stočí víc k severovýchodu. Protože hraje roli každých deset kilometrů, tak je velice obtížné říct, které z ostrovů dostanou nejsilnější úder.“

Michal Žák

meteorolog ČT
Video Havaj se připravuje na hurikán Lane
video

Havaj se připravuje na hurikán Lane

Zdroj: APTN

Obyvatelé ostrova Oahu, na němž leží metropole Honolulu, mají vyhlášenu pohotovost, přímo však podle současného modelu postupu ničivé masy ohroženi nejsou.

V nouzových ubytovnách není podle havajského úřadu pro výjimečné situace dostatek místa pro všechny, proto byli obyvatelé mimo oblasti očekávaných povodní vyzváni, aby od čtvrtka zůstali doma. Řada lidí se již v minulých dnech v očekávání výjimečné situace předzásobila potravinami a vodou.

„Čekáme to nejhoší a doufáme v to nejlepší. Někdo může říct, že to přeháníme a měli bychom být zdrženlivější. Ale opravdu nechceme čekat do poslední chvíle a pak mít všude lidi – v práci, ve škole – kteří se snaží dostat do svých domovů,“ podotkl starosta Honolulu Kirk Caldwell.

Americké námořnictvo již začalo přemisťovat své lodě a ponorky z přístavu Pearl Harbor, odkud míří do bezpečné vzdálenosti.

Za půl století jen dva hurikány

Za posledních šedesát let zasáhly Havaj jen dva hurikány a dvě tropické bouře. V roce 1959 to byl hurikán Dot, v roce 1992 hurikán Iniki, v roce 2014 tropická bouře Iselle a před dvěma lety tropická bouře Darby, uvádí americká zpravodajská stanice CNN.

Havaj se od května potýkala se sopečnou aktivitou vulkánu Kilauea. Na Velkém ostrově pokryla láva plochu o rozloze 35 kilometrů čtverečních. Od devátého srpna je ale v oblasti klid a láva už se nevlévá do oceánu, tudíž v souvislosti s hurikánem nehrozí nebezpečí.