Podle šéfa CIA stále pokračují ruské útoky na americké volby

Americké zpravodajské služby jsou znepokojeny pokračující snahou Ruska ovlivňovat americkou politiku před podzimními volbami ve Spojených státech. Prohlásil to šéf tajných služeb USA Dan Coats, podle něhož není Rusko jedinou zemí podnikající podobné útoky. Podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové cílí tyto útoky na americkou demokracii a snaží se rozdělit společnost.

Šéf amerických tajných služeb Dan Coats a vedle něho ředitel FBI Christopher Wray
Zdroj: Reuters Autor: Carlos Barria

„Mají na mušce naši demokracii,“ řekla Nielsenová na tiskové konferenci. Na ní přední američtí bezpečnostní činitelé seznámili média s plánem, jak zabránit pokusům o ovlivnění listopadových kongresových voleb.

Zpravodajské služby se podle Coatse intenzivně věnují odhalování podobných snah, které sahají od útoků na volební infrastrukturu přes pokusy poskytovat nelegální finance na kampaň až po napadání webových stránek jednotlivých kandidátů. „Víme rovněž, že se Rusové snažili získat informace od kandidátů či vládních činitelů,“ řekl Coats. O tom, jaké další země jsou zapojeny do podobných aktivit, se nezmínil.

Tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera již delší dobu prověřuje ruské snahy ovlivnit předloňské prezidentské volby v USA, což se bezprostředně dotýká prezidenta Donalda Trumpa.

Šéf Bílého domu přitom nedávno varoval před ruským vměšováním se do voleb, ačkoli krátce předtím při své schůzce s ruským prezidentem souhlasil s tvrzením Vladimira Putina, že Rusové se americké volby ovlivňovat nesnažili; souhlas s Putinovými slovy později vysvětloval jako přeřeknutí.

V atmosféře zvýšeného mediálního zájmu o ruskou kauzu uspořádal tiskovou konferenci Bílý dům; vedle Coatse a Nielsenové před novináři vystoupili i ředitelé Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), Národní agentury pro bezpečnost (NSA) či prezidentův hlavní bezpečnostní poradce John Bolton.

Reakce na kritiku z řad demokratů

„Prezident Trump netoleroval a nebude tolerovat zásahy do amerického systému zastupitelské demokracie,“ reagoval Bolton na kritiku od demokratických politiků, podle nichž se prezident pokouší ruské aktivity zlehčovat a snižovat tím význam probíhajícího vyšetřování předloňských útoků.

FBI zahájila podle svého šéfa Christophera Wraye již i šetření aktuálních snah o ovlivnění voleb, které jsou podle něho výrazně rozsáhlejší než ty předloňské.

Trump dlouhodobě označuje vyšetřování kauzy údajné spolupráce svého týmu s Rusy před minulými volbami za hon na čarodějnice. Ve středu vyzval ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, aby Muellera odvolal. Bílý dům poté vysvětlil, že nešlo o příkaz a že se Trump nesnaží bránit vyšetřování.