Trump otočil. Na tiskovce s Putinem se prý přeřekl

Americký prezident Donald Trump den po summitu v Helsinkách zdůraznil, že má plnou důvěru v americké zpravodajské služby. Šéf Bílého domu prý přijímá jejich závěr, že se Rusko vměšovalo do předloňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Jejich výsledek to však podle Trumpa neovlivnilo. Prezident čelil doma kritice poté, co dal po setkání s Vladimirem Putinem najevo, že šéfovi Kremlu důvěřuje. Moskva vinu opakovaně popírá.

Video Zprávy ve 23
video

Trump bere zpět své tvrzení z Helsinek o nevměšování Ruska do voleb v USA

Američtí politici neskrývají rozčarování z toho, že se Trump podle nich nedokázal šéfovi Kremlu postavit, pokud jde o údajné ruské vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Trumpa kritizují nejen demokraté, ale i někteří republikáni. Americké tajné služby přitom na svých zjištěních o ruském ovlivňování voleb trvají.

Na pondělní tiskové konferenci po helsinském summitu byl Trump dotázán, zda věří závěrům amerických zpravodajských služeb, že Rusko se vměšovalo do voleb ve snaze pomoci Trumpovi porazit demokratickou protikandidátku Hillary Clintonovou.

Americký prezident v reakci zapochyboval, že viníkem je Rusko. „Nevidím žádný důvod, proč by bylo,“ řekl prezident a dodal: „Prezident Putin byl dnes ve svém odmítnutí mimořádně silný a mocný.“ 

Šéf Bílého domu teď na schůzce se zákonodárci ujišťoval, že americkým zpravodajcům věří. V Helsinkách se prý špatně vyjádřil, když mluvil o tom, že nevidí důvod, proč by Moskva do voleb zasahovala. Chtěl údajně říct, že nevidí důvod, proč by za těmito zásahy nebylo právě Rusko.

Kongres prý volá po nových protiruských sankcích

Jeho administrativa prý důrazně odrazí jakýkoli pokus o zasahování do letošních voleb do Kongresu, zdůraznil prezident. Po summitu v Helsinkách v Kongresu sílí odhodlání zavést proti Rusku nové sankce, napsala agentura Reuters.

Někteří kongresmani v reakci na průběh summitu navrhli schválit rezoluci na podporu amerických zpravodajských služeb, jiní chtějí navrhnout zvýšení výdajů na jejich kontrarozvědnou činnost v době blížících se kongresových voleb. Ministr zahraničí Mike Pompeo by měl v Kongresu absolvovat slyšení o Rusku už příští týden.

„Snažíme se najít nejlepší cestu, jak odpovědět. Prezident dokáže během patnáctiminutové tiskovky způsobit víc škody, než dokážeme napravit během půlroku schvalování rezolucí.“

Republikán Bob Corker

předseda senátního zahraničního výboru

Trumpovo údajné přeřeknutí kritiky neuspokojilo

Kritika neustala ani po úterním Trumpově vysvětlování. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Chumer označil jeho slova za pokus „vykroutit se“. Prezident podle něj prostě neměl dost odvahy, aby se ruskému vůdci na summitu postavil. Jeho vysvětlení přišlo „se čtyřiadvacetihodinovým zpožděním“ a zaznělo na špatném místě, řekl Schumer.

Agentura AP v komentáři označila za krajně neobvyklé, že Trump svá slova odvolal. Nemusí to prý být nadlouho. Upozornila na případ z loňského roku, kdy prezident po nepokojích ve virginském Charlottesvillu odmítl přímo odsoudit bělošské rasisty a hovořil o vině „mnoha stran“.

Po bouřlivých protestech sice v pečlivě formulovaném prohlášení kritizoval členy Ku-klux-klanu a neonacisty jako zločince a bandity, ale o něco později opět hovořil o „obou stranách“ jako vinících charlottesvillských nepokojů.

Video Horizont ČT24
video

Politický geograf Romancov: Pokud jde o mediální vyznění, Putin vyhrál na celé čáře

Za varování shůry mohli někteří přítomní, jež se účastnili Trumpovy úterní tiskové konference, považovat také to, že ve chvíli, kdy prezident  pronášel slova o své důvěře v americké zpravodajské služby, vypadlo v Bílém domě světlo.