Politické školení mužstva se vrací do ruské armády. Putin obnovil funkce politruků

Ruská armáda zřídila dekretem prezidenta Vladimira Putina takzvanou hlavní politickou správu, zrušenou před 27 lety s rozpadem Sovětského svazu. Oznámila to agentura TASS. Orgán, který v sovětské éře v armádě řídil práci komunistických politruků, povede dosavadní náčelník západního vojenského okruhu Andrej Kartapolov.

Video Horizont ČT24: Politické školení mužstva se vrací do ruské armády
video

Horizont ČT24: Politické školení mužstva se vrací do ruské armády

Politická propaganda byla v Rudé armádě zavedena krátce po bolševickém převratu v roce 1918. Zřízení hlavní politické správy, která v ozbrojených silách řídila propagandu a vlasteneckou osvětu, bylo dokonce obsaženo ve stanovách komunistické strany.

Její zrušení, stejně jako zákaz veškeré politické agitace v armádě, bylo v srpnu 1991 jedním z posledních příkazů sovětského prezidenta Michaila Gorbačova ve funkci generálního tajemníka komunistické strany.

O funkcích staronového orgánu se v Putinově dekretu uvádí, že bude „organizovat vojensko-politickou činnost v ozbrojených silách“. Má dbát o „morálně psychologické zajištění armády“, dohlížet na dodržování pořádku a vojenské kázně a pečovat o válečné veterány.

Politruci mají zajistit ideologickou pevnost

V jednotkách a útvarech budou mít politickou připravenost vojsk na starosti zástupci velitelů. Jejich úkolem bude zajistit „ideologickou pevnost potřebnou k zajištění vlasteneckého vztahu k obraně státu“.

Čtyřiapadesátiletý generálplukovník Kartapolov, rodák z východoněmeckého Erfurtu, se jmenováním do nové funkce stal dalším, už jedenáctým zástupcem ruského ministra obrany. Podle mezinárodních vyšetřovatelů nese nepřímou odpovědnost za tragédii malajsijského letadla nad Donbasem v létě 2014. Použitý raketový systém údajně patřil jednotce západního vojenského okruhu, jemuž Kartapolov velel.

V únoru 2015 byl Kartapolov zařazen na sankční seznam Evropské unie. Od prosince 2016 do loňského března velel ruským jednotkám operujícím v Sýrii.

Je to spíš symbolické gesto 

Podle redaktora Hospodářských novin Ondřeje Soukupa ale nejde o posun zcela k původnímu sovětskému modelu. „Co bylo nejdůležitější na sovětském modelu, že politruci byli jakýmsi hlídačem armády od komunistické strany. Často třeba velicí důstojník nemohl vydat žádný rozkaz, aniž by to neměl posvěceno od svého ideologického hlídače,“ řekl Soukup v úterním Horizontu ČT24. „Takhle to ale skutečně není, je to spíše posun směrem k větší ideologizaci, ale nikoliv k úplně sovětskému modelu,“ dodal.

„Co konkrétně bude jejich náplní práce, není jasné, hovoří se o posílení vlastenecké výchovy, ale na rozdíl od sovětských dob současné Rusko nemá nějakou jasnou ideologii, tak jak tomu bylo v dobách Sovětského svazu,“ sdělil Soukup s tím, že jde spíš o symbolické gesto. „A také do jisté míry byrokratický krok, kdy to na ministerstvu obrany vytvoří nějakou novou funkci,“ dodal.