„Promluvme si, milý Andreji.“ Italský premiér odpověděl Babišovi, o migrantech se chce pobavit v Římě

Italský premiér Giuseppe Conte chce situaci kolem migrantů probrat se svým českým protějškem přímo v Římě. V dopise adresovaném premiéru Andreji Babišovi upozornil, že nikdo tuto situaci nezvládne sám. Conte tak reagoval na Babišovo odmítnutí italské žádosti o pomoc se skupinou 450 migrantů. Informovala o tom agentura ANSA.

Záchrana migrantů na moři
Zdroj: Reuters, Karpov

Conte žádal o víkendu země EU o pomoc se 450 migranty zachráněnými v sobotu ve Středozemním moři z rybářské lodi. Některé státy mu vyhověly, český premiér to ovšem odmítl. Podle Babiše musí Evropa vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jenom zhoršuje.

„Takový přístup je ale cesta do pekel. To jenom motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy,“ řekl Babiš k přijímání imigrantů s tím, že summit EU se shodl na principu dobrovolnosti, pokud jde o jejich přebírání jednotlivými zeměmi.

Italský premiér volá po společné odpovědnosti

Conte nyní reagoval otevřeným dopisem. „Nevydali jsme se na cestu do pekel, ale zvolili jsme cestu legality a společné odpovědnosti,“ napsal mimo jiné Conte českému premiérovi. „Kdo vstoupí do evropské země, vstoupí do Evropy. A nikdo z nás si nemůže myslet, že to zvládne sám! Promluvme si, milý Andreji. Zvu Tě do Říma, jestli chceš, abychom probrali italský návrh na evropský přístup (k migraci),“ zakončil dopis italský premiér.

Itálie se v posledních letech potýká s masovým přílivem migrantů z Afriky a už dlouho žádá EU, aby jí s náporem migrantů pomohla. Česká republika společně s dalšími středoevropskými zeměmi odmítá přerozdělování běženců na základě evropských kvót a prosazuje zejména důslednou ochranu vnějších hranic EU a také pomoc v těch státech, odkud migranti připlouvají.