Lodě Itálie a Frontexu vzaly na palubu 450 migrantů z rybářské lodi. 100 z nich převezme Francie a Malta

Plavidlo italské finanční policie (GdF) a loď agentury Evropské unie pro dohled nad vnějšími hranicemi Frontex vzaly na palubu 450 migrantů z lodi, která se stala předmětem migračního sváru mezi Itálií a Maltou. Francie a Malta oznámily, že převezmou 100 migrantů. Italský ministr vnitra Matteo Salvini podle agentury ANSA stále trvá na tom, aby se vrátili do Libye.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Carlos Gil

Rybářská loď s 450 migranty se v pátek podle italských úřadů nacházela v maltské pátrací a záchranné námořní zóně. Malta toto tvrzení ale odmítla a uvedla, že loď byla už v italských vodách, když se o ní úřady dozvěděly. Migranti tak nadále zůstávají na moři, nyní ale na palubách plavidla Frontexu a lodě italské finanční stráže.

DPA napsala, že italská pobřežní stráž ze zdravotních důvodů evakuovala osm žen a dětí na pevninu.

Italský premiér Giuseppe Conte v sobotu večer oznámil, že Francie a Malta se nabídly, že přijmou po 50 migrantech. „Francie a Malta převezmou každá 50 z 450 migrantů, kteří byli přeloženi na dvě vojenská plavidla. Velmi rychle budou následovat nabídky dalších evropských států,“ napsal Conte na Twitteru.

Šéf italské vlády tento úspěch ohlásil po údajně celodenní komunikaci s vrcholnými představiteli všech 27 zemí EU. Conte se v telefonátech odvolával na „logiku a ducha sdílení obsaženého v závěrech Evropské rady z konce června“.

Conte také již dříve v sobotu podle mluvčího italské vlády napsal dopis šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi a předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, v němž konstatuje, že Itálie už není ochotná sama řešit problém, který se týká všech zemí EU. Conte poukázal na poslední summit EU z 28. a 29. června, kdy se členské státy v zásadě dohodly na principu solidarity.

Itálie zvažuje tři řešení: ve hře je i ověřování migrantů přímo na lodích

Podle informací agentury DPA italská vláda nyní zvažuje tři možnosti řešení blokády. Buď budou zachránění „neprodleně“ rozděleni mezi členské státy EU, nebo budou převezeni zpět do Libye po dohodě s tamními úřady. Třetí možností je ověřit přímo na palubě lodí, zda migranti mají nárok na azyl.

Přesuny lodí s desítkami běženců přes Středozemní moře jsou takřka na denním pořádku a Salvini, který je zároveň předsedou protiimigrační strany Liga, jež vládne v koalici s populistickým Hnutím pěti hvězd (M5S), se ostře staví proti každému přísunu migrantů. Již dvě lodi se kvůli jeho odporu přesměrovaly do Španělska.