Ve vzorcích ze syrské Dúmy byl chlor, ukázala předběžná zpráva

Ve vzorcích z místa dubnového útoku na syrské město Dúmá se neprokázala nervově paralytická látka, jakou je například sarin. Ve dvou vzorcích ale byly zbytky po chloru. Tvrdí to předběžná zpráva expertů Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kterou organizace zveřejnila na svých internetových stránkách.

Údajný chemický útok v Dúmá
Zdroj: ABACA Autor: AA/ABACA

Experti z OPCW zkoumali tkáně obětí útoku, při němž zemřelo na čtyřicet lidí, vzorky z místa, kde rovněž hovořili se svědky bombardování. Vzorky podrobili analýze v laboratoři v Nizozemsku a v národních laboratořích členských zemí této organizace.

„Nenašla se žádná neurotoxická organofosforová sloučenina, a to ani v přírodních vzorcích z místa, ani ve vzorcích z těl údajných obětí,“ uvádí se ve zprávě OPCW.

„Ve vzorcích z míst 2 a 4 ale byly identifikovány zbytky chloru spolu s rezidui výbušniny. Význam těchto údajů je ale ještě předmětem šetření,“ uvádí též zpráva, která se označuje jako předběžná a která tvrdí, že po ní bude následovat ještě zpráva závěrečná.

Zbytky chloru byly podle zprávy nalezeny v rozbombardované budově na místech 2 a 4, kde byly podle expertů průmyslové plynové lahve v nejvyšším patře. Ve zprávě se píše, že spojení těchto plynových lahví se zkoumanou událostí je stále předmětem šetření, stejně jako zbývá zjistit, jak se na místo lahve dostaly.

Kvůli Dúmě bombardovaly Sýrii USA, Británie a Francie

Město Dúmá, které bylo začátkem dubna poslední baštou povstalců v oblasti východní Ghúta u Damašku, bombardovala syrská vládní vojska 7. dubna. Podle organizace Bílé přilby, napojené na povstalce, tehdy syrský režim použil chemické zbraně. Totéž tvrdí i některé západní země, včetně USA, Německa či Francie. Damašek a jeho spojenec Rusko to odmítají.

USA, Británie a Francie v reakci na útok v Dúmě bombardovaly 14. dubna několik syrských vládních objektů, podle USA spojených s používáním chemických zbraní (výzkumné centrum, údajné skladiště chemických zbraní a vojenská zařízení).

Rusko a syrská vláda už pár dní po útoku v Dúmě pozvaly inspektory z OPCW, aby útok vyšetřili. Experti se ale na místo dostali až 21. dubna. Syrská opozice a některé západní státy Moskvu a Damašek vinily z toho, že expertům schválně bránili v přístupu na místo útoku.