Přesný zdroj novičoku nejsme schopni zjistit, uvedli britští experti. Původ má podle nich v armádě

Britští experti nebyli s to prokázat, že nervově paralytická látka použitá v březnu proti ruskému dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi byla vyrobena v Rusku. Podle agentury Reuters to řekl šéf britského armádního výzkumného střediska Gary Aitkenhead. Ruský prezident Vladimir Putin později při návštěvě Turecka řekl, že Moskva chce pečlivé vyšetření případu a chce být při tom.

Policie před Skripalovým domem v Salisbury
Zdroj: Reuters Autor: Toby Melville

„Byli jsme schopni ji (otravnou látku) určit jako novičok, určili jsme, že se jednalo o armádní nervově paralytickou látku,“ řekl šéf speciální laboratoře v anglickém Porton Downu. Přesný zdroj ale identifikován nebyl, dodal.

„Neurčili jsme přesný zdroj, nicméně jsme poskytli vědecké informace vládě, která pak využila řady zdrojů k sestavení závěrů, o nichž se hovoří,“ poznamenal Aitkenhead. Zároveň potvrdil, že dotyčná otravná látka vyžaduje „ke své výrobě mimořádně složité metody, tedy něco, co je v možnostech hráče, za nímž je stát“.

Putin večer po jednáních v Ankaře s tureckým prezidentem v reakci na Aitkenheadovo sdělení vyjádřil „překvapení nad rychlostí, s níž byla po Skripalově otravě zahájena protiruská kampaň“. Zároveň vyslovil naději, že středeční jednání výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (svolané na žádost Ruska) se bude touto záležitostí zabývat co nejpodrobněji. „Doufám, že to umožní udělat za tím tečku,“ dodal.

„Pokračujeme v práci, abychom pomohli získat další informace, které by nám umožnily dostat se blíž (ke zdroji), ale zatím se nám to nepodařilo,“ dodal šéf výzkumného střediska.

Nejmenovaný mluvčí britské vlády podle Reuters poznamenal, že jde jen o „část zpravodajského obrázku“. „Jak vysvětlila premiérka (Theresa Mayová)… ten zahrnuje naši znalost toho, že Rusko v posledním desetiletí zkoumalo možnosti doručování nervově paralytických látek pravděpodobně k vraždám a že v rámci tohoto programu vyrobilo a skladuje malá množství novičoku.“

Zahrnuje i „ruské záznamy páchání státem podporovaných vražd a naše zjištění, že Rusko považuje své bývalé zpravodajské pracovníky za cíle“, citoval Reuters svůj zdroj.

Skripal a jeho dcera Julija byli 4. března napadeni otravnou látkou, kterou britští experti následně určili jako Ruskem, respektive Sovětským svazem vyvinutou nervově paralytickou látku novičok. Britská vláda tvrdí, že za tento útok je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko, což ale Moskva důrazně popírá. Kvůli aféře si západní země, včetně Česka, na jedné straně a Rusko na straně druhé vypověděly desítky diplomatů.