Katalánsko zůstává bez premiéra. Puigdemont se vrátil z Finska do Belgie

Katalánsko ani po sobotě nebude znát svého nového premiéra. Tamní parlament hned na začátku schůze odložil plánované hlasování. Jediným kandidátem byl Jordi Turull, kterého parlament neúspěšně volil už ve čtvrtek. Soud ho navíc včera obžaloval spolu s dalšími dvanácti politiky včetně expremiéra Charlese Puigdemonta ze vzpoury. Všem hrozí až pětadvacet let vězení. Proti žalobám v pátek večer vypukly v Barceloně i jinde v Katalánsku demonstrace.

Předseda katalánského parlamentu Roger Torrent v sobotu zrušil plánované hlasování o novém premiérovi tohoto autonomního španělského regionu. Kandidátem byl jen separatistický exministr Jordi Turull, kterého v pátek stejně jako další členy bývalého vedení regionu poslal soud do vazby kvůli obžalobě ze vzpoury.

„Dnes by Turull získal hlasy pro zvolení premiérem, ale je ve věznici,“ prohlásil šéf klubu nejsilnější separatistické koalice Společně pro Katalánsko (JXCat) Quim Torra, podle něhož španělský nejvyšší soud nepřípustně zasáhl do výkonu Turullovy politické funkce.

Turull neuspěl už ve čtvrtek v prvním kole volby. Tehdy jej nepodpořila nejmenší separatistická strana Kandidátka lidové jednoty (CUP), bez jejíchž čtyř hlasů nemají stoupenci nezávislosti Katalánska potřebnou většinu 68 hlasů ve 135členném sboru. Torra naznačil, že na druhý pokus by zvolení vyšlo, ačkoli CUP se ke svému plánovanému postupu jednoznačně nevyjádřila. 

Puigdemont opustil Finsko i přes mezinárodní zatykač

Katalánsko zůstává bez předsedy vlády a na jeho expremiéra Charlese Puigdemonta obdrželo Finsko mezinárodní zatykač vydaný Španělskem. Katalánský expremiér žije od loňského roku v exilu v Belgii, kam se po návštěvě Finska vrátil, i když na něj země obdržela mezinárodní zatykač.

Ve Finsku byl na návštěvě od čtvrtka kvůli setkání se zákonodárci a účasti na konferenci. V pátek ho spolu s dalšími dvanácti politiky španělský soud obžaloval ze vzpoury.

Finská policie dobu nevěděla, jestli se Puigdemont v zemi vůbec ještě nachází. Nakonec odletěl v sobotu odpoledne zpět do Belgie podle plánu, aniž by byl zatčen.  

Puigdemontův právník Jaume Alonso-Cuevillas v rozhovoru se španělskou rozhlasovou stanicí Catalunya Radio již dříve řekl, že jeho klient se sám dostaví na policii. 

Demonstrace v Barceloně si vyžádaly dvacet zraněných

Ještě před pátečním oznámením soudu v Madridu zorganizovali separetisté protesty, při kterých bylo v Barceloně zraněno dvacet lidí. Soudní rozhodnutí zřejmě rozvášnilo protestující a rozzlobený dav se střetl před španělskými vládními budovami v Barceloně s policejními jednotkami, které budovy chránily. 

Demonstrace se konaly také v jiných částech Katalánska, uvedla BBC. Demonstranti mávali katalánskými vlajkami a skandovali slogany o nezávislosti, někteří dokonce pálili obrazy soudce Nejvyššího soudu a španělského krále Felipa. Napětí přerostlo v násilí, když se někteří demonstranti pokusili prolomit řady policistů.

Na Katalánském náměstí v centru města se uskutečnilo klidnější shromáždění. „Dva miliony lidí chtějí opustit Španělsko a všechny nás do vězení dát nemohou,“ řekla BBC jedna z protestujících Carme Salaová.

Katalánská televize také ukázala další shromáždění na podporu uvězněných představitelů země v dalších částech regionu, včetně měst Vic a Tarragona. 

Padly obžaloby za snahu odtrhnout Katalánsko od Španělska

Španělský vyšetřující soudce Pablo Llarena obžaloval v pátek ze vzpoury 13 katalánských politiků. Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili o odtržení Katalánska od Španělska.

Podle místních médií je mezi nimi i uprchlý katalánský expremiér Carles Puigdemont, kandidát na nového premiéra regionu Jordi Turull či bývalá šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová. Za vzpouru hrozí ve Španělsku až čtvrt století za mřížemi. V separatistické kauze bývalého vedení Katalánska bylo dosud obviněno osmadvacet lidí, kromě tří z nich byli všichni obžalováni.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Policie zatkla Súdánce po útoku v Belfastu, ve městě vypukly násilné protesty

V severoirském Belfastu propukly v úterý večer násilnosti. Předcházelo jim pondělní zadržení občana Súdánu v souvislosti s pondělním útokem v Belfastu. Pachatel, který je dle informací AP žadatelem o azyl, pobodal na ulici muže, který měl přijít o oko. Úřady po zadržení cizince vyzvaly obyvatele ke klidu, navzdory tomu však lidé v maskách zapalovali v ulicích auta a házeli kameny na domy. Premiér Keir Starmer násilnosti označil za nepřijatelné.
01:35Aktualizovánopřed 17 mminutami

Ruští zbrojaři využívají oxid hlinitý z Irska. Sankcím EU zatím jeho vývoz nepodléhá

Irsko se ocitlo pod palbou kritiky kvůli pokračujícímu prodeji oxidu hlinitého Rusku, kde se tato látka následně používá k výrobě hliníku, který poté slouží ruskému zbrojnímu průmyslu. Podle agentury AFP ovšem oxid hlinitý nepodléhá sankcím EU uvaleným na Rusko. V úterý Irsko navštívila šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. „Žádné evropské produkty by neměly skončit v dronech a raketách, které zabíjejí ukrajinské civilisty,“ řekla po boku irské ministryně zahraničí Helen McEnteeové a naznačila, že by situaci mohl změnit další balík sankcí.
před 41 mminutami

Ukrajina by s gripeny mohla získat účinnou zbraň proti ruským klouzavým pumám

Švédsko nedávno oznámilo svůj dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině. Jeho součástí má být i předání šestnácti starších typů stíhaček Gripen a dodávky munice. Švédské stroje mají podle expertů pro Kyjev řadu výhod. Pokud by s nimi Ukrajina dostala i střely Meteor, jak obě strany přinejmenším naznačují, mohlo by jí to výrazně pomoci s obranou proti ruským klouzavým leteckým pumám.
před 1 hhodinou

Trosky místo domů. Jih Filipín se potýká s následky ničivého zemětřesení

Silné zemětřesení, které v pondělí 8. června zasáhlo jih Filipín, si vyžádalo nejméně 37 obětí a více než 200 lidí utrpělo zranění. Snímky z postižených oblastí ukazují rozsah zkázy – zřícené budovy, popraskané silnice, zavalená vozidla i obyvatele odklízející trosky a zachraňující majetek ze zničených domů.
před 1 hhodinou

USA provedly údery na Írán, ten mířil na americké cíle v regionu

Spojené státy dokončily nové údery na Írán, podle Washingtonu šlo o reakci na íránské sestřelení amerického vrtulníku Apache nad Hormuzským průlivem. V noci na středu to na síti X oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská agentura Mehr tvrdí, že v oblasti přístavního města Sirík byly zaznamenány výbuchy, údery hlásí také ostrov Kešm. Íránské revoluční gardy tvrdí, že podnikly odvetné údery proti americkým cílům v regionu v Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánsku.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina udeřila na závod a rafinerii v Rusku. Moskva hovoří o zásahu muzea

Ukrajinská armáda v noci na středu zasáhla vojenský závod v ruském městě Čeboksary a Kujbyševskou ropnou rafinerii v Samaře, potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko zároveň tvrdí, že v důsledku ukrajinského útoku na Sevastopol vypukl v tamním historickém muzeu požár. Moskva podnikla v noci na středu 26 úderů na ukrajinský Charkov, terčem útoků se stala i Oděsa či Cherson.
08:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Folklor jako návod. Dle vědců může zlepšit moderní krizovou komunikaci

Takzvané morové legendy a současná komunikace o zdravotních krizích souvisejících se životním prostředím mají dle estonských a finských vědců mnoho společného. Zatímco oficiální krizová komunikace však klade větší důraz na omezení, folklor se zaměřuje na aktivní roli lidí a jejich osobní odpovědnost. Reet Hiiemäeová a její kolegové o svých zjištěních píší v časopise Folklore.
před 5 hhodinami

Dalekonosnou střelbu rychle nenahradíme, říká expert ke stahování Američanů z Evropy

Problémem stahování amerických vojáků z Evropy není jejich počet, ale především schopnosti, které státy nezvládnou rychle nahradit, řekl ČT analytik Matúš Halás. Jedná se například o přesnou střelbu na vzdálenosti tisíc kilometrů a víc. Americký prezident Donald Trump v květnu oznámil záměr stáhnout pět tisíc vojáků USA z Německa. Z toho plynoucí snížení odstrašujícího potenciálu NATO by mohlo vykompenzovat rozšíření sdílení amerických jaderných zbraní, napsal web Financial Times.
před 7 hhodinami
Načítání...