Polsko se hádá s Izraelem kvůli zákonu, který zakazuje pojem „polské tábory smrti“

Polská vláda odmítá výzvu Izraele, aby země změnila podobu zákona trestajícího připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům. Premiér Mateusz Morawiecki uvedl, že polské stanovisko sdělil předsedovi izraelské vlády Benjaminu Netanjahuovi a nabídl mu další diskusi o „hledání historické pravdy“. Podle některých historiků nesou Poláci odpovědnost za smrt jednoho až dvou set tisíc Židů během druhé světové války. 

Video Horizont ČT24
video

Polsko se hádá s Izraelem kvůli zákonu, který zakazuje pojem „polské tábory smrti“

Vlnu kritiky mezi izraelskými politiky vzbudil návrh zákona, který v pátek schválil Sejm. Podle normy může soud za používání termínů jako „polské tábory smrti“ udělit až tříletý trest vězení.

Podnětem k navržení zákona bylo časté užívání geografického označení „polský“ v souvislosti s vyhlazovacím táborem v Osvětimi, což řadu let popouzelo polskou společnost i politiky.

Židy vraždili i Poláci

Část izraelských politiků se ovšem nehodlá smířit s tím, že se Poláci zcela zříkají jakéhokoli podílu na smrti lidí, kteří byli během nacistické okupace země zavražděni na polském území.

„Vymysleli to Němci, ale stovky tisíc Židů byly zavražděny, aniž potkaly německého vojáka,“ vyjádřil názor části Izraelců poslanec a někdejší ministr financí Jair Lapid. Kritická slova k roli mnohých Poláků zvolil i izraelský prezident Reuven Rivlin. Premiér Benjamin Netanjahu vyzval velvyslance v Polsku, aby tlumočil nesouhlas jeho vlády se zněním zákona, což vyústilo v nedělní telefonát šéfů obou vlád.

„V napadeném domě, kde žijí dvě rodiny a jedna je vyvražděna zločinci, není možné obviňovat tu druhou, která byla také částečně vyvražděna a zbita, že na tom má podíl,“ ohradil se Morawiecki s tím, že podobná slova od něj slyšel i Netanjahu. „Jsme otevřeni dialogu, chceme diskutovat a hledat historickou pravdu,“ dodal polský premiér.

Historik: Poláci zavraždili 100 tisíc Židů

Právě historická bádání o možném polském podílu na zločinech spáchaných na Židech za války však podle kritiků nový zákon, který ještě musí schválit Senát a podepsat prezident, výrazně ztíží.

Na území Polska bylo za války zavražděno okolo dvou milionů Židů. Někteří historici připisují vinu za smrt části z nich Polákům. Podle amerického historika polského původu Jana Tomasze Grosse, který se kvůli svým tvrzením dostal v rodné zemi do právních sporů se současnou vládou, jsou Poláci odpovědni za smrt nejméně 100 tisíc Židů. Jiní historici uvádí i dvojnásobné číslo.

Nacionalistická vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) si jako jeden z cílů stanovila ochranu dobrého jména Polska. Jedním z výsledků je i současný návrh zákona. Šéf strany a nejmocnější polský politik Jaroslaw Kaczyński odmítá jakoukoli odpovědnost Poláků za holokaust a stejně se vyjadřují i další významní činitelé.