„Nenechte nacisty vládnout!“ Rakušané demonstrovali proti ministrům za Svobodné

Desetitisíce lidí protestovaly ve Vídni proti vzniku koaliční vlády Rakouské lidové strany (ÖVP) s protiimigrační a protiislámskou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Demonstranti vyzývali k bojkotu ministrů ze Svobodných. Policie účast odhadla na přinejmenším 20 tisíc lidí, podle organizátorů byl protestujících dvojnásobek.

Video Zprávy
video

Vídeň protestovala proti ministrům za Svobodné

Hlučného, ale nenásilného protestu se zúčastnili studenti, důchodci i rodiny s malými dětmi. Mezi hesly vynikaly transparenty s nápisem „Nenechte nacisty vládnout“. „Je to pro mě trn v oku, když vidím u moci tuto vládu, která je nehumánní, koná proti společnosti a nepřemýšlí,“ postěžovala si Vídeňačka Elisabeth Kleihunz.

„Chci svou účastí vyjádřit svoji nespokojenost s vládou a distancovat se od jejího konání,“ přidala se další z účastnic protestu, na který dohlíželo asi tisíc policistů. Úřady jej vyhodnotily jako pokojný a incidentů prostý.

Kickl nacistickou konotaci odmítá

Pobouření vyvolal výrok ministra vnitra a dlouholetého generálního tajemníka Svobodných Herberta Kickla. Navrhl ubytovávat žadatele o azyl „koncentrovaně“ ve větších střediscích, například v opuštěných kasárnách.

„Ubytovací centrum je pojem, který definuje infrastrukturu umožňující nám držet žadatele o azyl koncentrovaně na jednom místě. Mělo by být totiž v našem zájmu mít co nejrychleji adekvátní výsledky,“ prohlásil ministr.

Herbert Kickl
Zdroj: Reuters
Autor: Leonhard Foeger

Ministerstvo vnitra uvažuje i o tom, že by běženci měli ve společném ubytování částečně uzavřený režim a museli by například být doma v určenou hodinu. Opozice proti návrhům Svobodných ostře protestovala a slova ministra Kickla označila za „jazyk nacionálního socialismu“. Ten nařčení, že slovo „koncentrovaně“ zvolil záměrně s odkazem na nacistické koncentrační a vyhlazovací tábory, odmítá.

Totéž vadilo i účastníkům vídeňské demonstrace. „Prohlášení Herberta Kickla, že chce uprchlíky umístit do koncentrovaných středisek, je jazykem, který dnes rozhodně není akceptovatelný, ilustruje nehumánní a neliberální směřování této vlády,“ sdělil student z Vídně Samuel Holzer.

Svobodná strana Rakouska vznikla v 50. letech ze Svazu nezávislých, kde se organizovali bývalí nacisté. Dnes se její vedení hájí, že se partaj plně oprostila od antisemitismu a xenofobie, přestože její dlouholetý bývalý šéf Jörg Haider, jenž partaj vedl mezi lety 1986 až 2000, proslul právě rasistickými výroky.