Slovenský ministr školství Plavčan skončí ve funkci. Šéf SNS Danko vyslyšel Ficův apel

Slovenský ministr školství Peter Plavčan po aféře spojené s podezřením z netransparentního rozdělování evropských dotací bude rezignovat. Potvrdil to Andrej Danko, předseda Slovenské národní strany (SNS), jež Plavčana nominovala. Šéf SNS tak reagoval na výzvu premiéra a předsedy nejsilnější koaliční strany Směr-SD Roberta Fica, aby mu Danko navrhl nového ministra školství. Danko zároveň řekl, že hodlá zvážit své další působení v politice. SNS minulý týden vyvolala krizi ve tříčlenné vládní koalici, když oznámila vypovězení koaliční smlouvy. 

Kauza s rozdělováním peněz na výzkum a vývoj propukla poté, co vyšlo najevo, že se svými projekty neuspěly například univerzity či Slovenská akademie věd. Naopak, dotace by měly dostat i firmy, které se výzkumu dosud nevěnovaly.

„Stíny podezření přetrvávají. Proto jsem nucen požádat předsedu Slovenské národní strany, aby mi předložil návrh na nového ministra školství, a to co v nejkratší době,“ řekl Fico novinářům.

Danko vpodvečer na briefingu oznámil, že Plavčan svou abdikaci oznámí ve čtvrtek. Předseda SNS a šéf sněmovny Danko zároveň řekl, že v příštích dnech bude on sám zvažovat, zda a jak bude pokračovat v politice. „Chtěl bych, aby v rámci koalice přestalo vzájemné atakování a aby se vrátil zdravý rozum,“ uvedl. 

Podle slovenské ústavy návrh na jmenování či odvolání ministrů premiér předkládá prezidentovi, který je povinen žádosti předsedy vlády vyhovět.

Plavčan již tento týden ohlásil zrušení jednoho ze zmiňovaných dotačních programů či nastavení nových pravidel hodnocení žádostí.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT Mathé: Z kuloárů SNS zní překvapení a požadavek na konec ministra sociálních věcí

Směr-SD a další koaliční strana Most-Híd podle Fica nevidí důvody k vypsání předčasných voleb. „Vláda je úspěšná a každý, kdo tuto vládu chce rozbít, nebo by chtěl rozbít, a je jedno, zda zvenčí či zevnitř, jedná proti zájmům této země,“ řekl Fico.

Slovenského premiéra podpořil předseda menší koaliční strany Most-Híd Béla Bugár. „Jakékoliv zahrávání si s důvěrou občanů, případně trpělivostí koaličních partnerů je nepřípustné. Pan ministr Plavčan nedokázal vyvrátit všechny pochybnosti zejména o (dotačních) výzvách,“ řekl Bugár. Potvrdil, že Most-Híd je proti vypsání předčasných voleb.

Opozice, která Plavčana za kauzu v uplynulých týdnech kritizovala, rozhodnutí Fica uvítala, byť tvrdila, že tak premiér učinil pozdě. Hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti zopakovalo požadavek, aby koalice odebrala SNS post ministra školství.

Zmiňovaná aféra kolem rozdělování evropských dotací patrně stála i za rozkolem ve vládní koalici, a to zejména mezi SNS a Směrem-SD. SNS po vypuknutí krize začala obviňovat Směr-SD, že skandál vyvolala podsouváním informací opozici, respektive machinace s rozdělením peněz prý mají na svědomí lidé spjatí s Ficovou stranou. Ještě v úterý předsedové koaličních stran ve společném prohlášení uvedli, že se dohodli kromě jiného na postupu při přípravě dodatku ke koaliční smlouvě.