Rakouští socialisté otevřeli cestu ke koalici s populisty z FPÖ

Sociálnědemokratická strana Rakouska (SPÖ) po třiceti letech zrušila zákaz vstupovat na spolkové úrovni do koalice s pravicově populistickou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Napříště je strana kancléře Christiana Kerna připravena vládnout s jakoukoli stranou, která splní seznam sedmi sociálnědemokratických podmínek, informovala APA.

Video Horizont ČT24
video

V rakouské politice před předčasnými volbami padají zavedená tabu

Čtyři měsíce před předčasnými parlamentními volbami představili rakouští sociální demokraté „hodnotový kompas“, podle kterého se chtějí řídit při sestavování možných budoucích vládních koalic. Tři desítky let přitom platil principiální zákaz spolupráce s pravicově populistickou FPÖ na spolkové úrovni.

„Nyní je to v rukou FPÖ, jestli se chce vrátit zpět na hřiště,“ uvedl sociálnědemokratický kancléř Kern. „Pokud budou Svobodní ochotni se pohnout, budeme s nimi rádi dál mluvit,“ dodal. Podle něj ale rozhodnutí neznamená, že socialisté pro FPÖ vyrolovali „červený koberec“.

Případnou koalici s FPÖ by musela ještě schválit členská základna socialistů, dodal kancléř.

Hodnotový kompas 

K sedmi zásadám „hodnotového kompasu“, které by musela splnit jakákoli strana, aby s ní šli rakouští socialisté do vládní koalice, patří podpora členství země v Evropské unii, politiky lidských práv, antifašismu a rovnoprávnosti. Jsou mezi nimi ale i požadavky na minimální mzdu ve výši 1500 eur měsíčně (39 200 Kč).

Sociální demokraté tvořili s pravicově populistickou FPÖ, která vznikla v roce 1956 jako uskupení bývalých členů nacistické strany, koalici na spolkové úrovni v letech 1983 a 1986. Poté, co se předsedou FPÖ stal kontroverzní populista Jörg Haider, ale SPÖ vyloučila možnost další spolupráce. Na zemské úrovni spolu strany od roku 2015 vládnou spolkové zemi Burgenland.

  • V říjnu se budou v Rakousku konat předčasné parlamentní volby. Dosud vládní socialisté a lidovci (ÖVP) se snaží rozšířit možnosti budoucích koalic. FPÖ je totiž třetí nejsilnější parlamentní stranou v alpské republice. Podle posledních průzkumů by mohla – stejně jako sociální demokracie – získat ve volbách až 25 procent hlasů. Favoritem podzimního hlasování je po změně vedení ÖVP. Získat by mohla 34 procent hlasů. Do voleb lidovce povede třicetiletý ministr zahraničí Sebastian Kurz.

  • ÖVP vytvořila se Svobodnými koalici už v roce 2000. To vyvolalo odpor v Evropské unii, která na Rakousko kvůli tomu uvalila sankce. K těm se přidalo i Česko.