USA poslaly na syrskou hranici obrněné vozy, aby chránily Kurdy před Turky

Americké síly začaly hlídkovat na části turecko-syrské hranice poté, co turecké letouny ostřelovaly oblast a údajně zabily na dvě desítky členů kurdských milic YPG, jež USA považují za své spojence na zemi v boji proti Islámskému státu (IS).

Syrské YPG a pešmergové v Iráku ohlásili, že při tureckém úderu zemřelo v úterý 25 lidí. Ankara sice popřela, že by na ně cílila, dlouhodobě ale bojuje proti Kurdům, jež považuje za teroristy a snaží se zabránit autonomnímu kurdskému celku v syrském pohraničí.

Turečtí představitelé konkrétně uvedli, že zemřelo 70 lidí a že útoky cílily na členy Strany kurdských pracujících (PKK), která je skutečně považována za teroristickou skupinu jak Tureckem, tak i Spojenými státy. Ankara ale považuje YPG za syrskou odnož PKK.

K útokům došlo mimo jiné u Sindžáru a od té doby jsou navíc různé přeshraniční potyčky, uvádí CNN. Milice YPG bojují v rámci Syrských demokratických sil (SDF), které mají Spojené státy dlouhodobě za spojence a posílají jim i vojenské vybavení.

Americké jednotky se teď snaží zastavit možné násilí mezi dvěma jeho spojenci – Turecko totiž Američanům pomáhá v rámci mezinárodní koalice útočit na islámské radikály. „Žádáme oba naše partnery, aby soustředili své úsilí na IS, který představuje největší hrozbu pro mír a stabilitu v regionu a opravdu celý svět,“ prohlásil jeden americký generál.

Hlídky odstartovaly v pátek, v oblasti byly nasazeny hlavně zvláštní operační síly, jež mají k dispozici obrněná vozidla, na nichž vlají americké vlajky, aby bylo jasné, komu patří.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Turecko je „vážně znepokojeno při pohledu na americké vlajky na konvoji, který má na sobě hadry YPG“.

O věci chce jednat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem během plánované návštěvy Washingtonu 16. května. Bílý dům už vyzval k ukončení spolupráce s YPG.