Spojené státy začaly v Jižní Koreji rozmisťovat protiraketový štít

Den poté, co Severní Korea odpálila čtyři balistické rakety, začaly Spojené státy na jihokorejském území rozmisťovat části kontroverzního protiraketového šítu THAAD. S odvoláním na americkou armádu o tom informovala agentura AP. Severokorejská média také oznámila, že cílem balistických raket bylo případné zasažení amerických základen v Japonsku. Záměr vybudovat americký protiraketový štít na jihokorejském území kritizovaly Čína a Rusko, které se obávají, že radarový systém bude sledovat i jejich vojenské aktivity. Situaci kolem KLDR bude podle agentury AFP ve středu řešit na svém zasedání Rada bezpečnosti OSN.

Video Studio 6
video

Protiraketový štít THAAD v Jižní Koreji

Peking pohrozil, že přijme proti štítu protiopatření a že USA a Jižní Korea ponesou následky. „Čína přijme nutná opatření, aby bránila své zájmy a bezpečnost,“ uvedl mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang. „Vyzýváme všechny strany, aby skončily s rozmísťováním (štítu) a nevydávaly se na špatnou cestu,“ dodal. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že kvůli štítu se situace na Korejském poloostrově dostává do slepé uličky.

O rozmístění štítu THAAD už v únoru jednal v Soulu na své první zahraniční cestě ve funkci americký ministr obrany James Mattis. Proti záměru vybudovat protiraketový štít na jihokorejském území protestují Čína a Rusko, které již dříve varovaly, že přijmou blíže neupřesněná protiopatření. Mattis ale prohlásil, že žádná jiná země si nemusí kvůli štítu THAAD dělat obavy.

Video Studio ČT24
video

Profesor historie Igor Lukeš ke zkoušce severokorejských raket

Profesor historie Igor Lukeš ke zkoušce severokorejských raket

Reakce Číny a Ruska

Soul a Washington počítají s tím, že systém THAAD by měl být plně funkční do konce tohoto roku. V úterý začal Washington na jih Korejského poloostrova přesouvat mimo jiné odpalovače raket.

„Pokračující provokace ze strany Severní Koreje, včetně včerejšího odpálení několika raket, jen potvrzuje prozíravost loňského rozhodnutí umístit v Jižní Koreji THAAD,“ uvedl admirál Harry Harris, velitel americké Tichomořské flotily.

Hlavní základny USA v Tichomoří
Zdroj: Militarybases.com

Rozmisťovat začaly USA v Jižní Koreji části štítu pouhý den poté, co KLDR odpálila čtyři balistické střely. Komunistická vláda tak reagovala na společná cvičení, která Jižní Korea a Spojené státy zahájily minulý týden. Incident odsoudily jak místní regionální mocnosti Čína, Japonsko a Jižní Korea, tak USA a západní státy, jako jsou Británie a Francie.

Cílem by byly americké základny v Japonsku

Severokorejská státní média uvedla, že cílem testu raket bylo v případě nutnosti zasáhnout základny „imperialistických sil agresora USA“ v Japonsku. Na japonských ostrovech v současnosti působí kolem 54 tisíc amerických vojáků. Všechny rakety dopadly ve skutečnosti do moře, tři z nich ale do výlučné ekonomické zóny Japonska.

Odpálení čtyř raket podle severokorejské státní agentury KCNA osobně nařídil a na místě pozoroval Kim Čong-un. Vůdce KLDR zároveň varoval, že situace na Korejském poloostrově je natolik vážná, že „může kdykoli vypuknout válka“.

Jihokorejská armáda sdělila, že střely doletěly přibližně tisíc kilometrů daleko a dosáhly výšky kolem 260 kilometrů. Podle jihokorejské armády se s největší pravděpodobností nejednalo o mezikontinentální střely schopné doletět na severoamerickou pevninu.

Sejde se Rada bezpečnosti OSN

Kvůli pondělnímu testu raket se podle AFP ve středu na žádost USA a Japonska sejde Rada bezpečnosti OSN. Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s japonským premiérem Šinzóem Abem v úterý Tokio ujistil, že stojí „stoprocentně“ za ním. Prezident a premiér se rovněž shodli, že pondělní severokorejské testy jsou jasným porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která KLDR zakazuje testy balistických raket.

Na téma Severní Koreje spolu už v pondělí hovořili také ministři obrany USA a Japonska James Mattis a Tomomi Inada, uvedl Pentagon.