Americký štít proti raketám KLDR bude stát v jihokorejském Songdžu

Americký protiraketový štít THAAD bude umístěný v jihokorejském okrsku Songdžu. Rozhodnutí oficiálně potvrdil Soul. Štít má zajistit ochranu před raketovými a jadernými hrozbami Pchjongjangu dvěma třetinám obyvatel. Chránit má také jaderné elektrárny a zásobníky ropy. Severní Korea už dříve pohrozila, že na rozmístění protiraketové obrany u svého jižního souseda bude reagovat.

Test protiraketové obrany THAAD
Zdroj: Reuters

Systém THAAD ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle. Systém by měl být akceschopný do konce roku 2017. Proti jeho rozmístění se kromě KLDR vyjádřila i Čína a Rusko. „Čína rozhodně podnikne nutné kroky k ochraně svých zájmů,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang.

Jihokorejská média uvedla, že umístění štítu v Songdžu umožní ochranu amerických vojenských zařízení v Jižní Koreji, kde mají USA asi 28 tisíc vojáků. Současně bude ale umístěním štítu v Songdžu omezen dosah radaru do Číny, dodala média.

Lidé se bouří a vyšli do ulic

Podle jihokorejských úřadů byla lokalita pro štít vybrána tak, aby mělo zařízení minimální dopad na obyvatele a životní prostředí. Mnozí obyvatelé Songdžu se ale obávají potenciálních zdravotních rizik a tisíce jich vyšly protestovat s požadavkem na zrušení záměru. Skupina asi 200 demonstrantů dorazila před ministerstvo obrany v Soulu.

Šéf místní vlády v Songdžu podle jihokorejských médií už v úterý zahájil protestní hladovku. Podle agentury AP pak napsal vlastní krví protestní dopis, který adresoval ministerstvu obrany.

Songdžu je město s 45 tisíci obyvateli, z nichž řada se živí pěstováním žlutých melounů. Farmáři se obávají, že radar poškodí pověst jejich úrody. Další lidé mají strach z účinku elektromagnetických vln, přestože armáda tvrdí, že štít je zcela bezpečný, pokud od něj budou lidé vzdáleni na 100 metrů. To by mělo být zajištěno vzhledem k tomu, že ministerstvo obrany plánuje umístit protiraketový štít na horu u města Songdžu, kde se v současnosti nachází dělostřelecká jednotka jihokorejské vzdušné obrany.

Severní Korea hrozí

Severokorejská armáda už v pondělí pohrozila, že na záměr Washingtonu a Soulu rozmístit na Korejském poloostrově protiraketový štít THAAD bude reagovat. „Neochvějnou vůlí naší armády je provést nemilosrdný odvetný úder a proměnit (Jižní Koreu) v moře plamenů a hromadu popela, jakmile dostaneme příkaz jej uskutečnit,“ uvedla mimo jiné severokorejská armáda v prohlášení, které přinesla oficiální tisková agentura KCNA.

„Severní Korea zvyšuje napětí na Korejském poloostrově, mezitím co kritizuje naše vojenské plány na umístění protiraketového štítu. Mluví o tom, že nás promění v moře popela. Pokud vytrvale ignoruje naše varování a chová se pořád stejně neopatrně, dočká se trestu od naší armády,“ konstatoval mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Moon Sang-Gyun.

Severokorejský režim často hrozí útoky na zájmy Spojených států a Jižní Koreje v Asii a v Tichomoří. KLDR letos podnikla čtvrtý jaderný test a odpálila raketu dlouhého doletu, což vyústilo v nové, přísnější sankce Rady bezpečnosti OSN proti komunistické Severní Koreji. Následovala také série bilaterálních sankcí vůči KLDR.