Trump obvinil svého předchůdce z odposlechů. Vyloučené, reagoval Obamův mluvčí

Americký prezident Donald Trump obvinil bývalou hlavu státu Baracka Obamu z odposlouchávání. Na svůj Twitter napsal, že Obama nechal v říjnu krátce před volbami sledovat Trumpovy telefony. Šéf Bílého domu své tvrzení nepodpořil žádnými důkazy, v sérii příspěvků na sociální síti to ale přirovnal k aféře Watergate Richarda Nixona.Obamův mluvčí Kevin Lewis následně obvinění odmítl.

Video Události
video

Ozvěny Watergate. Trump obvinil Obamu z odposlechů

„Hrozné! Právě jsem zjistil, že Obama odposlouchával mé telefony v Trump Tower krátce před (mým) vítězstvím,“ napsal v jednom z tweetů americký prezident.

V dalším tweetu napsal: „Vsadím se, že dobrý právník by měl skvělý případ z toho, že prezident Obama odposlouchával v říjnu mé telefony, krátce před volbami!“

Trump nicméně v žádné z několika krátkých textových zpráv neuvedl, že by měl pro svá tvrzení důkazy.  

„Základním pravidlem Obamovy vlády bylo, že žádný úředník Bílého domu nikdy
nezasáhne do žádného nezávislého vyšetřování vedeného ministerstvem
spravedlnosti,“ prohlásil Lewis. „Součástí této praxe bylo, že prezident Obama
ani žádný úředník Bílého domu nikdy nenařídil dohled nad žádným občanem USA.
Jakýkoliv náznak něčeho jiného je prostě nepravdivý,“ dodal.

Také bývalý Obamův poradce Ben Rhodes důrazně popřel Trumpovo tvrzení. „Žádný prezident nemůže nařídit odposlech. Toto omezení bylo zavedeno kvůli ochraně občanů před lidmi jako jste vy,“ reagoval Rhodes na twitteru na Trumpovo tvrzení.

V další reakci na zprávu, že by právník z toho udělal dobrý případ, se vyjádřil ve smyslu, že by právník z toho případ udělat nemohl, že to může udělat pouze lhář. Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová dodala, že jedinou odpovědí na obvinění je vyšetřování nezávislé komise.

Minulý měsíc například Trump prohlásil, že podle něj Obama stojí za protestními demonstracemi, které se po nástupu Trumpa do Bílého domu rozšířily do amerických měst „Myslím, že prezident Obama je za tím, protože jeho lidé jsou rozhodně za tím,“ odpověděl Trump pro Fox News na dotaz o organizátorech protestů.

„To je politika, tak to chodí… a bude to patrně pokračovat,“ dodal prezident. Není prý překvapen, protože mění věci, které chtěl Obama prosadit. Jasné důkazy se ale ani tady neobjevily.

Loni se Trump například veřejně hlásil k teorii, že Barack Obama se nenarodil v USA a že jeho rodný list je „zfalšovaný“. Později ale od tohoto tvrzení ustoupil.