Generálové NATO a Ruska spolu jednali poprvé od anexe Krymu

Předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel mluvil s velitelem ruského generálního štábu. Valeriji Gerasimovovi telefonoval před zasedáním výboru v Gruzii. Byl to první kontakt na tak vysoké úrovni od ruské anexe Krymu v roce 2014. Generálové se zabývali obnovením vztahů nebo účastí zástupců NATO na mezinárodních akcích v režii Moskvy. Gerasimov zdůraznil, že Rusko nesouhlasí s posilováním aliančních vojsk u svých hranic. 

Petr Pavel
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Podle ruského ministerstva se rozhovor uskutečnil z iniciativy NATO. Jeho předmětem byly možnosti obnovení vojenských vztahů mezi ruskou armádou a Aliancí, odvrácení incidentů a účast zástupců NATO v mezinárodních akcích pořádaných Moskvou.

Rusko a NATO budou v kontaktech pokračovat

Gerasimov podle ruského ministerstva obrany „upozornil na znepokojení (Ruska) vyvolané podstatným zesílením vojenské aktivity Severoatlantické aliance v blízkosti ruských hranic a rovněž rozmístěním předsunutých systémů alianční sil“.

Informoval Pavla o vojenském cvičení, které hodlá Rusko zorganizovat v letošním roce. Český generál a Gerasimov se podle komuniké ministerstva dohodli, že budou v kontaktech pokračovat.

Pavel v gruzínské metropoli Tbilisi zahájil zasedání vojenského výboru NATO, jemuž od roku 2015 předsedá. Při této příležitosti podle gruzínských médií slíbil armádnímu velení, že Aliance pomůže při budování efektivních gruzínských ozbrojených sil.

Gruzie se na aliančních programech podílí od konce 90. let. V roce 2002 tehdejší prezident Eduard Ševardnadze na summitu NATO v Praze oficiálně oznámil zájem své země o členství v Alianci.