Martin Schulz mění Brusel za Berlín. Může být kancléřem, nebo šéfem diplomacie

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v Bruselu oficiálně oznámil, že příští rok už nechce stát v čele europarlamentu a bude se věnovat pouze německé politice. Jakou roli bude Schulz v Berlíně zastávat, ale podle listu Die Welt stále není jisté. V parlamentních volbách na podzim příštího roku by mohl vést kandidátku své strany SPD a utkat se s pravicovou premiérkou Angelou Merkelovou (CDU).

Video Horizont ČT24
video

Martin Schulz se vrací do německé politiky

Schulzovi, který je v Evropském parlamentu od roku 2012, končí druhý mandát začátkem příštího roku a o třetí už usilovat nehodlá. Místo toho se chce věnovat politice na spolkové úrovni. „Za evropský projekt budu do budoucna bojovat z národní úrovně,“ oznámil Schulz v europarlamentu.

„Během posledních měsíců se v tisku objevilo hodně spekulací o mé budoucnosti. Nyní jsem se rozhodl. Nebudu potřetí kandidovat na předsedu Evropského parlamentu. Příští rok budu kandidovat do německého Spolkového sněmu jako lídr kandidátky SPD v Severním Porýní-Vestfálsku,“ dodal.

Podle médií by 60letý politik chtěl v parlamentních volbách 2017 vést kandidátku své strany SPD a utkat se s Angelou Merkelovou, která potvrdila svou další kandidaturu o víkendu.

O Schulzovi se jako o možném kandidátovi na kancléře v Německu mluví už několik měsíců. Dosud se ale čeká na to, jak se k možné vlastní kandidatuře postaví šéf sociální demokracie Sigmar Gabriel, který je podle komentářů neoblíbený a zatím s rozhodnutím váhá. SPD má oficiálně určit svého kandidáta proti Merkelové na konci ledna. 

Ještě nedávno byl Schulz jedním ze zvažovaných kandidátů na post německého prezidenta. CDU a SPD se ale nakonec shodly na dosavadním ministrovi zahraničí Franku-Walterovi Steinmeirovi. Schulz by tak už po únorové prezidentské volbě mohl získat právě funkci šéfa diplomacie. Podle průzkumů by ho na pozici ministra zahraničí rádo vidělo 54 procent Němců.

Video Zprávy ve 12
video

Martin Schulz se vrací do německé politiky

„Věci se sešly: Německo získá s Frankem-Walterem Steinmeierem skvělého nového prezidenta a s Martinem Schulzem možnost mít kompetentního a mezinárodně uznávaného ministra zahraničí,“ podotkl mluvčí vlivného levého křídla v SPD Matthias Miersch.

Podle předsedy poslaneckého klubu SPD je rozhodnutí Martina Schulze velkou ztrátou pro Evropský parlament, ale velkým vítězstvím pro německý Spolkový sněm.

Krok Schulze uvítala Alternativa pro Německo (AfD), podle níž politik ztělesňuje aroganci evropských institucí a přiláká tak k AfD další voliče.

Nového kandidáta představí lidovci v prosinci

Šéf evropských lidovců Manfred Weber oznámil, že tato největší parlamentní frakce oznámí svého kandidáta na nového předsedu europarlamentu v prosinci. Na otázky novinářů, jestli se o funkci bude ucházet on sám, nechtěl Weber přímo odpovědět, ale ani to nevyloučil.

Jako další možní kandidáti za EPP se uvádějí irská poslankyně Mairead McGuinnessová, bývalý slovinský ministr zahraničí Alojz Peterle, někdejší francouzský ministr pro evropské záležitosti Alain Lamassoure a bývalý italský komisař Antonio Tajani.