Pokud nám nezrušíte víza, pošleme vám uprchlíky, vyhrožují Turci Unii

Pokud Evropská unie nezruší víza pro turecké občany, pošle Turecko podle poradce prezidenta Recipa Tayyipa Erdogana do Evropy uprchlíky pobývající na jeho území. Předseda europarlamentu Martin Schulz přitom oznámil, že zrušení víz Turkům do letošního léta není reálné. Podle něj je vyloučené, že by europarlament začal o zrušení vízové povinnosti pro Turky vůbec jednat, aniž by Ankara splnila všechny požadavky. Původně měli Turci do schengenského prostoru cestovat na 90 dní bez víza už od konce června.

Dohodu, která Turkům slibuje bezvízový styk, evropská osmadvacítka uzavřela především jako součást řešení migrační krize. Atény na základě ní mohou migranty, kteří se na řecké území dostali po 20. březnu a nezískají v zemi azyl, vracet zpět Ankaře. Za každého takto vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je ale strop 72 000 běženců. V Turecku je v současnosti přes 2,5 milionu syrských uprchlíků.

Ze 72 podmínek, které se Turecko zavázalo splnit v dohodě o omezení migrace uzavřené v březnu s EU, zůstává otevřených ještě pět kapitol: boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s Europolem a protiteroristické zákony.

Turci nechtějí o změně zákonů ani slyšet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulý týden ale uvedl, že Ankara své protiteroristické zákony nezmění jen proto, že to požaduje Evropská unie. Ve středu ho podpořil turecký ministr pro záležitosti Evropské unie Volkan Bozkir. Zákony podle něj odpovídají standardům EU, a není proto nutné je měnit. Navíc jejich změna není prý ani podmínkou obsaženou v dohodě s EU.

Schulz v rozhovoru poskytnutém rádiu Deutschlandfunk uvedl, že kvůli nesplněným podmínkám zatím návrh na zrušení bezvízového styku neposlal do příslušného výboru, který ho musí předjednat. „Nejde totiž o kvantitu, ale o kvalitu, a s kvalitou je to tak, že dvě velmi důležité podmínky - ochrana dat a protiteroristické zákony - nejen, že nebyly splněny, ale (Turci) se do nich ani nepustili,“ uvedl Schulz.

Aby začal europarlament o návrhu jednat v říjnu, muselo by podle sociálnědemokratického politika Turecko začít zbylé podmínky řešit neprodleně.

Během debaty ve Štrasburku se postavili proti brzkému zavedení bezvízové styku i poslanci Evropského parlamentu. Někteří chování tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nazvali vydíráním.

Skepticky se na účet Turecka a jeho ochoty spolupracovat s Evropskou unií vyjádřil německý ministr vnitra Thomas de Maiziere. Všechny podmínky stanovené v dohodě s EU podle něj Ankara nesplní. „A pokud ne, tak nebude bezvízový styk,“ uvedl politik Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře k jednání Evropského parlamentu