Začíná platit turecko-evropská dohoda: Do azylového řízení má vnést řád

V Řecku začala oficiálně fungovat dohoda EU a Turecka o vracení migrantů, kterou lídři osmadvacítky s tureckým premiérem uzavřeli na pátečním summitu v Bruselu. Všichni uprchlíci, kteří počínaje nedělí připlují z Turecka na řecké ostrovy a kteří po podání případné žádosti nezískají v zemi azyl, budou po vyřízení nutné administrativy vraceni na turecké území. První běženci by měli být takto odesláni zpět kolem 4. dubna.

Video Události
video

Dohoda s Tureckem zatím situaci v Idomeni nijak neulehčila

Řeky nyní bude čekat velký nápor kvůli tlaku na rychlé zpracování všech úředních náležitostí pro každého z nově připluvších migrantů. Vláda odhaduje, že bude potřebovat až 4000 nových lidí - mimo jiné pohraničníků, soudců, úředníků či tlumočníků. Až polovinu z nich přislíbily do Řecka vyslat členské země EU, zatím se tak ale ještě nestalo.

Zatím není jasné, zda hrozba vracení migrantů zpět do Řecka uprchlíky od cesty přes moře odradí nebo nikoli. Unie se zavázala, že za každého syrského uprchlíka vráceného do Turecka z řeckých ostrovů bude jiný Syřan přemístěn z Turecka do EU. Přednost mají dostat ti migranti, kteří předtím nevstoupili nebo se nepokusili vstoupit do EU neregulérním způsobem.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu
Zdroj: ČTK/AP

Časový plán

Všichni noví neregulérní migranti, kteří počínaje 20. březnem připlují z Turecka na řecké ostrovy, budou vraceni zpět do Turecka. Reálně se ale první přesuny uprchlíků z Řecka do Turecka uskuteční až po dokončení všech úředních procedur, které zaberou nejméně dva týdny. Kancléřka Angela Merkelové odhadla, že první běženci budou převezeni na tureckou půdu zhruba 4. dubna.

Právní rámec

Vracení migrantů musí probíhat plně v souladu se standardy EU a mezinárodním právem, které vylučuje jakékoli kolektivní vyhošťování. Každý jednotlivý uprchlík proto bude muset být registrován, a pokud požádá o azyl, bude jeho žádost zpracována. Migranti, kteří nepožádají o azyl, nebo jejichž žádost byla shledána nedůvodnou nebo nepřípustnou, budou vráceni do Turecka.

Mnozí činitelé už zmínili, že syrské občanství nebude automaticky důvodem k udělení azylu, žádosti jednotlivých Syřanů se budou posuzovat individuálně a bude se přihlížet například k tomu, zda pocházejí z míst, kde se bojuje.

Angela Merkelová se vítá s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem
Zdroj: ČTK/AP

Dobrovolné přijímání uprchlíků

Za každého syrského uprchlíka vráceného do Turecka z řeckých ostrovů bude jiný Syřan přemístěn z Turecka do EU, a to pokud možno v ten samý den. Přednost dostanou ti migranti, kteří předtím nevstoupili nebo se nepokusili vstoupit do EU neregulérním způsobem.

Unie se chystá pro přesidlování migrantů využít loni schválené kvóty a další dobrovolné závazky, které však celkem hovoří o relokaci pouhých 72 000 osob. Z toho 54 000 migrantů měly členské země EU přijmout na dobrovolné bázi. 

Pokud by proud uprchlíků z Turecka do Řecka pokračoval v dosavadní intenzitě, vyčerpalo by se 72 tisíc míst pro relokaci syrských uprchlíků z Turecka už přibližně za jeden měsíc. Od začátku letošního roku do poloviny března totiž z Turecka do Řecka dorazilo téměř 150 tisíc lidí.

Personální otázky

Administrativa spojená s vyřizováním úředních náležitostí všech příchozích migrantů bude velmi rozsáhlá, a státy EU proto chtějí Řecku pomoci s jejím zajištěním. Členské země Unie pomůžou Řecku složit „operativní složku“, v níž bude až 4000 lidí - mimo jiné pohraničníků, soudců, azylových úředníků, sociálních pracovníků a tlumočníků.

Finance

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera budou procedury ve spojení s vracením migrantů stát během následujícího půl roku až 300 milionů eur (osm miliard Kč).