Tři útoky v Bagdádu mají skoro stovku obětí, cílem byli hlavně šíité

Při výbuchu poblíž tržiště v rušné nákupní zóně v šíitské bagdádské čtvrti Sadr zemřelo přes šedesát lidí a dalších téměř devadesát utrpělo zranění. Podle Reuters došlo odpoledne ještě k dalšímu atentátu v jiné šíitské čtvrti, kde zemřelo nejméně 17 osob. Další lidé umírali v západní části Bagdádu. Ke všem útokům se přihlásil Islámský stát (IS), pokaždé zabíjela bomba v autě.

Bombový útok v Bagdádu
Zdroj: REUTERS Autor: Wissm al-Okili

Islamisté nejprve zaútočili ve čtvrti Sadr. Podle svědků byla výbušnina ukrytá ve voze se zeleninou a ovocem. Jeho řidič se před výbuchem zratil v davu. K explozi došlo poblíž kosmetického salonu, mezi oběťmi jsou většinou ženy a děti, uvedly zdroje agentury Reuters. Několik zraněných je v kritickém stavu. Výbuch poničil i okolní budovy a automobily.

„Lidé tady chtějí žít. Bezpečnostní složky ale nejsou schopny zajistit bezpečnost. Říkají, že mají detektory výbušnin. Zajímalo by mě, kde v tom případě jsou. Jak může auto plné výbušnin projet kontrolními stanovišti?“ podotkl jeden ze svědků exploze.

K další explozi došlo ve středu v šíitské čtvrti Kadimija. Podle agentury AP byla cílem útoku policejní stanice a ze zatím 17 hlášených obětí je několik policistů. Další třicítka lidí byla zraněna.

Třetí bomba vybuchla v převážně sunnitské západní čtvrti. Tam výbuch bomby v místě plném obchodů zabil 13 lidí a dvacítku osob zranil. Ke všem třem incidentům se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Nákupní zóny jsou častým cílem islamistů. Při dvojnásobném atentátu ve čtvrti Sadr zemřelo v únoru 70 lidí. Šlo o nejhorší útok v Iráku za poslední měsíce. Podle BBC ale tentokrát radikálové uvedli, že cílili na šíitské milicionáře.

Video Zpravodaj ČT: Počet obětí zřejmě poroste
video

Zpravodaj ČT: Počet obětí zřejmě poroste

Zpravodaj ČT: Počet obětí zřejmě poroste

IS je radikální organizace sunnitských muslimů, která ovládá rozsáhlá území na severu a západě Iráku. Na šíitské civilisty v irácké metropoli útočí často – šíity totiž považuje za kacíře.

Radikálové nedávno v bojích v Iráku ztratili svého velitele abú Vahíba. Jeho smrt před dvěma dny oznámil Pentagon, podle nějž zemřel při náletu koaličních letadel.

/*json*/{"map":{"lat":33.38746754181069,"lng":44.46335434999992,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":33.39189277577809,"lng":44.46046829223633,"type":"1","description":"Čtvrť Sadr v Bagdádu"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/