Pro Finsko by byl vstup do NATO nejvýhodnější spolu se Švédskem

Pokud se Finsko rozhodne přičlenit k Severoatlantické alianci, musí se připravit na ostrou reakci Ruska. To je závěr expertní komise, která výsledky své analýzy předala finské vládě, uvedla agentura AP. Součástí studie je i doporučení, že nejvýhodnější by pro Finsko byl společný vstup se Švédskem. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na případný vstup obou severských států do NATO řekl, že Moskva by přijala příslušná vojensko-technická opatření.

„Jedna věc je mít na severu neutrální sousedy, naopak jiná je mít sousedy, kteří jsou členy Severoatlantické aliance,“ řekl Lavrov v rozhovoru se švédským listem Dagens Nyheter.

Na dotaz, jak by Moskva zareagovala na alianční členství Švédska, které sice s Ruskem nemá společnou hranici, ale sdílí s ním Baltské moře, Lavrov odpověděl, že by to byla vojensko-technická opatření na ruské severní hranici. „Neboť na druhé straně hranice by byl vojensko-politický blok, který považuje Rusko za hrozbu,“ dodal šéf ruské diplomacie.

Finsko se Švédskem formálně vystupují jako neutrální země, s NATO ale úzce spolupracují. Helsinky a Stockholm uzavřely s aliancí dohodu, která v naléhavých situacích, jako jsou například přírodní katastrofy či ohrožení bezpečnosti, povolí nasazení vojáků NATO v těchto severských státech.

V obou zemích navíc kvůli konfliktu na východě Ukrajiny a kvůli rozhodnějšímu chování ruské armády v baltském regionu příznivci aliančního členství stále hlasitěji vyzývají ke vstupu do NATO. Aktuální průzkumy veřejného mínění podle AP ukazují, že Švédové jsou v názoru na
členství v NATO rozděleni, naopak ve Finsku je většina obyvatel proti vstupu.