USA obnovily výcvik syrské opozice. Námořnictvo se také chystá do Jihočínského moře

Americká armáda znovu zahájila výcvik desítek bojovníků syrské umírněné opozice, kteří v zemi bojují proti ozbrojencům z Islámského státu. Američané svůj program přepracovali. Chtějí se vyhnout chybám z loňského výcviku, kdy na program vyčlenily půl miliardy dolarů (12 miliard Kč), ale desítky absolventů se pak nebyly schopny účinně zapojit do bojů v zemi. Námořnictvo USA se také chystá v nejbližších dnech na další takzvanou svobodnou plavbu kolem sporných ostrovů v Jihočínském moři, které si nárokuje Čína. USA podnikly již dvě takovéto plavby, které Peking tvrdě kritizoval.

Bojovník opoziční Syrské svobodné armády
Zdroj: Reuters

První skupina syrských opozičních bojovníků se při výcviku například učí identifikovat cíle pro spojenecké nálety. Letounům USA mohou pomoci vylepšit bombardování islamistů ze vzduchu. Podle mluvčího amerických sil působících v Iráku Steva Warrena zatím žádný ze Syřanů program nedokončil. Pentagon odmítl potvrdit místo výcviku, podle nejmenovaných amerických představitelů se koná v Turecku.

Původní americký program byl selháním již od svého počátku. USA zahájily první výcvik loni v květnu. Počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 pečlivě vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boj v Sýrii. Mnozí uchazeči ale byli odmítnuti jako nevhodní. Pro výcvik údajně nebylo dost adeptů, navíc mnozí odmítali podmínku, že budou bojovat výhradně proti radikálům, a nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada.

V první vycvičené skupině bylo údajně okolo 60 příslušníků umírněné opozice. Některé z nich přitom během loňského léta unesla radikální fronta An-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě: postupně jich část propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali. Divize 30, jak si Syřané vycvičení Američany říkají, následně k nelibosti USA příslušníky An-Nusry označila za bratry.

Američané se chystají k ostrovům v Jihočínském moři

Plavidlo amerického námořnictva, které pronikne do pásma 12 námořních mil od ostrova, úřady nezveřejnily. Američtí představitelé plavbu označují jako svobodnou, smyslem je prý oponovat čínským nárokům kolem jedné z nejrušnějších námořních tras na světě. V Jihočínském moři je v současné době skupina amerických plavidel v čele s letadlovou lodí USS John C. Stennis. Nepředpokládá se ale, že by svobodnou plavbu vykonala letadlová loď, spíše to bude menší plavidlo.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej prohlásil, že Čína je proti jakýmkoliv podobným akcím. „Čína důsledně respektuje a podporuje svobodu plavby a letů v oblastech, které využívají všechny země v Jihočínském moři na základě mezinárodního práva, rezolutně se ale staví proti tomu, aby nějaká země využívala takzvané 'svobodné plavby' jako zástěrky pro poškozování svrchovanosti, bezpečnosti a námořních práv Číny,“ uvedl Chung Lej.

Sporná území v Jihočínském moři
Zdroj: ČT24

Oznámení o další plavbě ke sporným ostrovům bylo zveřejněno krátce po čtvrtečním jednání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s jeho americkým protějškem Barackem Obamou. Si Obamovi sdělil, že Peking nebude tolerovat porušování své svrchovanosti činy, které jsou schovávány za svobodnou plavbu.

Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.