Demonstrace krajní pravice v Bruselu

Krajní pravice se vydala do ulic Bruselu, policie proti demonstrantům použila vodní děla

Policie použila v Bruselu vodní děla k rozehnání krajně pravicových demonstrantů, kteří narušili poklidnou pietu. Lidé se i přes zákaz shromažďování vydali do ulic, aby zavzpomínali na oběti úterních útoků a protestovali proti terorismu. Policie také uskutečnila dalších třináct razií, při nichž zadržela devět osob – pět z nich po výslechu propustila. Při atentátech, za kterými stáli islámští radikálové, zemřelo 31 lidí včetně tří pachatelů.

 

Na náměstí Place de la Bourse v centru Bruselu se i přes sobotní varování sešly stovky lidí. Pietní akci vzápětí narušilo asi 450 extremistů, informoval belgický list La Libre.

Radikálové vykřikovali hesla jako „Belgičtí chuligáni. My jsme tu doma.“ Řada z nich měla zakryté obličeje. Podle agentury Belga přišli od nádraží Gare du Nord a značná část z nich byla zjevně pod vlivem alkoholu.Policisté proti nim použili vodní děla poté, co skupina slovně napadla muslimky v davu a dělala nacistická gesta. Po chvíli se jim podařilo výtržníky od zbytku shromážděných lidí oddělit kordonem. Podle agentury AFP policie přinejmenším desítku z výtržníků zadržela.

 

Pochod proti strachu proběhne až za pár týdnů

Narušení pietního shromáždění ostře odsoudil belgický premiér Charles Michel i starosta Bruselu Yvan Mayeur.

Belgický ministr vnitra Jan Jambon a Mayeur v sobotu vyzvali občany, aby se vzdali účasti na manifestacích a umožnili tak policii, aby se mohla plně věnovat vyšetřování teroristických útoků z bruselského letiště Zaventem a stanice metra Maalbeek. Organizátoři největší ohlášené akce, Pochodu proti strachu, vzápětí svou akci „o několik týdnů“ odložili. 

Video Události
video

Události: Bruselská policie musela rozhánět neonacisty

Radikál pohrozil Belgii novými atentáty

Belgie o Velikonoční neděli dostala nové varování. Belgický islamistický radikál Hišam Šaíb na videonahrávce slibuje Bruselu další útoky. „Nic jste se nenaučili z lekcí, které jsme vám uštědřili v Paříži,“ konstatuje terorista.

Pravost videa nebylo podle agentury Reuters možné nezávisle ověřit. Islámský stát se přihlásil k úterním atentátům v Bruselu i k listopadovým teroristickým útokům v Paříži se 130 mrtvými.