Papež František otevírá Svatou bránu

Svatá brána k odpuštění otevřena. Ve Vatikánu zahájili mimořádný Svatý rok

Papež František zahájil mimořádný Svatý rok, který se ponese ve znamení milosrdenství. Po mši před bazilikou svatého Petra ve Vatikánu otevřel Svatou bránu. Katolíkům se tak nabízí příležitost získat odpuštění trestů za spáchané hříchy. Očekává se, že k bráně po dobu Svatého roku zamíří deset milionů katolických poutníků.

 

Papež František se rozhodl vyhlásit mimořádný Svatý rok na památku ukončení druhého vatikánského koncilu, kterým byly před 50 lety položeny základy k reformě křesťanské církve, což vedlo k jejímu otevření světu.

Při mši se papež soustředil na témata, jež dominují jeho pontifikátu, tedy projevům odpuštění a vlídnosti katolické víry, které v ní mají převážit nad moralizováním a soudy. „Jak moc škodíme Bohu a jeho milosti, hovoříme-li o tom, že trestá hříchy, místo abychom hovořili o jeho laskavosti, která odpouští,“ řekl papež při mši, na niž přišly navzdory dešti tisíce věřících.

Osmasedmdesátiletý František, na němž byla patrná únava a jemuž na schodech při chůzi pomáhali ceremoniáři, vyzýval věřící, aby nepodléhali strachu. „Odložme strach a obavy, protože to nesvědčí ženám a mužům, kteří jsou milováni. Místo toho zakusme radost ze setkání s milostí, která vše přetváří,“ řekl.

Video Události
video

Události ČT: Papež zahájil Svatý rok, očekává přes deset milionů poutníků

Události ČT: Papež zahájil Svatý rok, očekává přes deset milionů poutníků

Diviš: Stalo se poprvé, že by bránou prošli dva papežové za sebou

Otevřte mi bránu spravedlnosti, řekl papež

Po mši otevřel Svatou bránu v bazilice svatého Petra. Prošel jí také jeho předchůdce Benedikt XVI., kardinálové, biskupové, kněží a po nich pak další účastníci mše a shromáždili se před hrobem svatého Petra. Po zbylé období zavřená brána se při této příležitosti otevírá už 700 let formulí Otevřte mi bránu spravedlnosti, již František pronesl v italštině.

Zahájením Svatého roku, který skončí příští listopad, se tak pro 1,2 miliardy katolíků otevírá příležitost získat odpuštění trestů za spáchané hříchy. Očekává se, že k bráně po dobu Svatého roku zamíří deset milionů katolických poutníků. Podle katolické víry budou těm, kdo jí projdou, odpuštěny všechny hříchy. Vůbec poprvé mají kněží právo prominout přerušení těhotenství, které katolická víra jinak trestá exkomunikací.

Od 13. prosince budou jiné svaté brány otevřeny v dalších katedrálách světa, mezi nimiž budou římské papežské baziliky. Pro ty, kteří se během roku nebudou moci dostat do Říma, se mohou podobné brány otevřít v každé farnosti. S předstihem papež otevřel jednu Svatou bránu i v katedrále v Bangui při své nedávné návštěvě Afriky.

Ve Vatikánu zavládla přísná bezpečnostní opatření

Je to poprvé, kdy se Svatý rok koná za doby existence takzvaného Islámského státu, takže Řím zmobilizoval mimořádné bezpečnostní prostředky, byť žádná konkrétní hrozba není známa. „Můžeme tomu říkat bezpečnostní plán v dobách Islámského státu,“ uvedl ředitel římské policie Nicolo D'Angelo. Od časných ranních hodin přicházely na Svatopetrské náměstí tisíce věřících a všichni museli projít přísnou kontrolou. Neušli jí podle agentury Reuters ani členové diplomatických sborů a dokonce ani kněží.

Bezpečnostní kontroly ve Vatikánu
Zdroj: Reuters
Autor: Tony Gentile

Podle některých poutníků opatření spíš vzbuzovala obavy. „Nahání mi to strach. Ti, kdo přicházejí jako poutníci, nacházejí vojáky s automatickými zbraněmi, je do děsivé, cítíte se ohroženi,“ řekla italská turistka Daniela Santiová. Nedávné útoky v Paříži zároveň odradily mnoho lidí od cesty, takže hotely zaznamenaly rušení pobytů.

„Riziko, že bude spáchán teroristický útok, nikdy není nulové. Nedokážeme zaručit absolutní bezpečnost, ale snažíme se zajistit takovou úroveň, jakou si lidé oprávněně přejí,“ prohlásil velitel římské policie Franco Gabrielli. Nad Římem je dnes vyhlášeno bezletové pásmo, úřady zakázaly převoz plynu, zbraní, benzinu, výbušnin i pyrotechniky. V okolí Vatikánu platí zákaz vjezdu vozidel a z bezpečnostních důvodů byly zaplombovány nebo odvezeny odpadkové koše. K zajištění bezpečnosti byli kromě policistů povoláni také vojáci.