Francie zvyšuje palbu v Sýrii. Na dosah islamistů posílá letadlovou loď

Kvůli potřebě zvýšené letadlové palby na cíle Islámského státu posílá Francie do regionu letadlovou loď Charles de Gaulle. Do východního Středomoří by měla dorazit do konce týdne. Británie navíc přislíbila podporu vlastní britské válečné lodi HMS Defender. Posílení palební síly na Blízkém východě nařídil francouzský prezident Francois Hollande jako reakci na páteční útoky v Paříži.

Letadlová loď Charles de Gaulle dopluje do oblasti operací nedaleko Sýrie či Libye za několik dní. S 26 stíhačkami, z nichž 18 je typu Rafale a osm typu Super-Etandard, ztrojnásobí údernou sílu francouzského letectva proti IS, hlavně v Sýrii, upřesnil před vyplutím admirál Jean Crignola. Ten velí celé misi Task Force 476, která zahrnuje kromě francouzského námořnictva a letectva také několik zahraničních plavidel včetně fregat z Británie a Belgie.

Když bojovníci IS prohlásili, že páteční útoky v Paříži byly odplatou za útoky Francie proti islamistům na Blízkém východě i jinde, udeřily francouzské stíhačky v neděli večer bezprecedentní silou na pozice IS v Sýrii.

Video Události
video

Francie i Rusko tvrdě udeřily na syrské cíle IS

Hollande prohlásil, že Francie bude v útocích vytrvale pokračovat. „Francie je ve válce. Jsme ve válce proti terorismu džihádistů, který ohrožuje celý svět,“ řekl prezident. Francie prý proti islamistům zasáhne nejen v Sýrii, ale také v Iráku a v Mali.

Za posledních 72 hodin při nich přišlo o život 33 radikálů, několik desítek jich bylo zraněno. Rahmán také sdělil, že členové IS i velitelé začali převážet své rodiny z Rakky do Mosulu. Bojovníci hnutí Islámský stát obsadili toto druhé největší irácké město loni a irácká armáda se připravuje na ofenzivu proti němu. Zatím se jí ale nepodařilo dobýt zpět ani menší město Ramádí.

V bombardování pokračují také Spojené státy a Rusko. Právě Moskva během středy podnikla již druhý masivní letecký útok proti teroristickým cílům ve čtyřech syrských provinciích. Do útoku na objekty IS byly mimo jiné nasazeny i strategické bombardéry Tu-22M a Tu-160.

Nálety byly vedeny na cíle v provinciích Idlib, Halab, Rakka a Dajr az-Zaur, řekl agentuře Andrej Kartapolov z generálního štábu ruské armády. V posledních dvou jmenovaných provinciích útočila letka strategických bombardérů Tu-22M s doletem přes 2400 kilometrů. Cílem byly muniční sklady, výcvikové tábory a provozy na výrobu trhavin.