Džihádisté zničili další památku v Palmýře – Belův chrám

Radikálové z Islámského státu (IS) zničili Belův chrám, jednu z nejvýraznějších staveb ve starověké Palmýře. Informovala o tom syrská exilová organizace SOHR, která situaci dlouhodobě sleduje z Londýna.

Zničený Belův chrám v Palmýře
Zdroj: Reuters

Chrám zasvěcený semitskému bohu Belovi z roku 32 n. l. je tak další stavbou, kterou v Palmýře chráněné Organizací OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) radikálové zničili. Chrám se skládal z velkého nádvoří 210 krát 205 metrů, obehnaného vysokými zdmi. Uprostřed nádvoří byla obdélníková stavba s korintskými sloupy. Vchod na nádvoří vedl 35 metrů širokou bránou s monumentálním schodištěm.

Jeden z obyvatel Palmýry, kterého citovala agentura Reuters, vypověděl, že v neděli odpoledne místem otřásl mohutný výbuch. „Je to naprostá zkáza. Cihly a sloupy jsou na zemi,“ řekl s tím, že zbyla jen chrámová zeď.

Nedávno IS zveřejnil snímky, na nichž údajně jeho bojovníci ukládají nálože do Baal-Šaminova chrámu. Vidět je na nich údajně také zničení této části komplexu antických ruin. Pravost fotografií ale nelze ověřit.

Památky v Palmýře byly poškozeny již v minulosti při střetech mezi vládními vojsky a opozicí, což před dvěma lety dovedlo Organizací OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) k zařazení Palmýry na seznam ohrožených památek.

/*json*/{"map":{"lat":34.55359491220639,"lng":38.27003449033123,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":34.5533798182202,"lng":38.27002376317978,"type":"1","description":"Belův chrám v Palmýře"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

IS dobyl Palmýru v květnu a celou archeologickou lokalitu s pozůstatky antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru pak údajně zaminoval. Minulý čtvrtek radikálové zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda palmýrských sbírek Chálida Asada.