Islamisté zavraždili předního znalce památek v Palmýře

Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda sbírek antické Palmýry. Podle agentury AP mu sťali hlavu a jeho tělo pověsili na římský sloup. IS Palmýru obsadil v květnu bez většího odporu armády a od té doby panují obavy, že historicky cenné místo zničí podobně, jako to udělal s památkami v Iráku.

Archeolog a znalec starověké Palmýry Chálid Asad
Zdroj: ČTK/AP

Smrt historika Chálida Asada ohlásila syrská oficiální agentura SANA i exilová opozice. Bojovníci Islámského státu muži v úterý sťali hlavu na náměstí před palmýrským muzeem za přítomnosti několika desítek lidí. Pak tělo dovezli na místo starobylé Palmýry a pověsili na antický sloup.

Chálid Asad patřil podle ředitele oddělení památek a muzeí v Damašku Maamúna Abdalkaríma k „nejvýznamnějším průkopníkům archeologie v Sýrii“. IS ho držel v zajetí měsíc a snažil se od něj dovědět, kde jsou ukryty cennosti, jež se podařilo z Palmýry vyvézt před příchodem IS.

Podle Abdalkaríma se Asad staral o archeologické naleziště v Palmýře 40 let a pracoval až do roku 2003, kdy odešel do důchodu. I potom ale ještě působil jako odborník pro Abdalkarímův úřad.

Město severně od Damašku – uprostřed syrské pouště – je proslulé svým unikátním starověkým areálem z dob, kdy místem procházela důležitá trasa spojující Persii, Indii a Čínu s Římskou říší. Islámský stát obsadil 2000 let starý areál letos v květnu. Jeho přívrženci zničili například dvě starověké hrobky poblíž města či například sochu lva z 2. století, která stála u brány do městského muzea a byla v kovové kleci, která ji měla chránit. Další stavby byly podminovány, přesto se prý většina památek Palmýry zatím likvidaci vyhnula.

Snímky dokládající ničení vzácných hrobek zveřejnil na svém webu syrský Generální inspektorát pro památky a muzea. Podle britského historika a spisovatele Toma Hollanda by bylo zničení Palmýry tragédií nejen pro Sýrii, ale i pro celý svět. „Nejde jen o historii Středního východu, jsou zde kořeny celé globální kultury – Mezopotámie, Iráku, Sýrie,“ poznamenal historik.

/*json*/{"map":{"lat":34.553153689137815,"lng":38.269359004259066,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Islamisté při svém tažení ničí řadu starověkých památek. Cennosti ničili v muzeu v severoiráckém Mosulu nebo v iráckém Nimrúdu. Podle radikálního výkladu IS představují tyto předměty modlářství v rozporu s islámskou vírou. Zároveň se ale objevují informace, že řadu vzácných předmětů jsou islamisté ochotni ušetřit, což je ale provázeno podezřením, že je chtějí výhodně zpeněžit na černém trhu.